Suicide (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Suicide (grupa muzyczna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Suicide
Suicide(band)crop.jpg
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek punk

Suicideamerykańska grupa punkrockowa, aktywna z przerwami od początku lat 70. XX wieku.

Muzyka Suicide opierała się na hipnotycznych riffach Reva (zwykle granych na Farfisie) i prostych ścieżkach perkusyjnych, odtwarzanych przez automat. Charakterystyczny był również wokal Alana Vegi, wzorowany na piosenkarzach rockabilly i stylu Elvisa Presleya.

Suicide należeli do wczesnej nowojorskiej sceny punkowej, skupionej wokół klubu CBGB's. Byli znani z kontrowersyjnych, pełnych energii koncertów, które niekiedy prowadziły do zamieszek. Stanowili prawdopodobnie pierwszy w historii duet klawiszowiec-wokalista, będący potem popularnym formatem zespołu w muzyce popularnej lat 80. Są uznawani za część sceny no wave lub przynajmniej jej ważną inspirację. Pierwszy album grupy, Suicide, jest powszechnie uważany za klasyczny.

Twórczość Suicide z późnych lat 70 i wczesnych 80 uznaje się za jedne z najważniejszych punkowych nagrań. Zespół miał ogromny wpływ na późniejsze gatunki muzyczne, takie jak nowa fala, post punk, rock alternatywny, indie rock, industrial i dance. Był wymieniany jako inspiracja m.in. przez Henry'ego Rollinsa, The Sisters Of Mercy, Soft Cell, The Fleshtones i R.E.M., a Bruce Springsteen zagrał cover duetu na koncercie.

W roku 2005 piosenka "Ghost Rider" została użyta w brazylijskiej reklamie dezodorantu.

Skład zespołu[edytuj]

Dyskografia[edytuj]