Przejdź do zawartości

Suicide (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Suicide (grupa muzyczna))
Suicide
Ilustracja
Martin Rev i Alan Vega przed koncertem (1988)
Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

punk

Aktywność

1970–2016 (nieregularnie)

Wydawnictwo

Red Star, ZE, ROIR International, Blast First/Mute

Byli członkowie
Alan Vega
Martin Rev

Suicideamerykańska grupa punkrockowa, aktywna z przerwami od początku lat 70. XX wieku.

Muzyka Suicide opierała się na hipnotycznych riffach Reva (zwykle granych na Farfisie) i prostych ścieżkach perkusyjnych, odtwarzanych przez automat. Charakterystyczny był również wokal Alana Vegi, wzorowany na piosenkarzach rockabilly i stylu Elvisa Presleya.

Suicide należeli do wczesnej nowojorskiej sceny punkowej, skupionej wokół klubu CBGB. Byli znani z kontrowersyjnych, pełnych energii koncertów, które niekiedy prowadziły do zamieszek. Stanowili prawdopodobnie pierwszy w historii duet klawiszowiec-wokalista, będący potem popularnym formatem zespołu w muzyce popularnej lat 80. Są uznawani za część sceny no wave lub przynajmniej jej ważną inspirację. Pierwszy album grupy, Suicide, jest powszechnie uważany za klasyczny.

Twórczość Suicide z późnych lat 70 i wczesnych 80 uznaje się za jedne z najważniejszych punkowych nagrań. Zespół miał ogromny wpływ na późniejsze gatunki muzyczne, takie jak nowa fala, post punk, rock alternatywny, indie rock, industrial i dance. Był wymieniany jako inspiracja m.in. przez Henry'ego Rollinsa, The Sisters of Mercy, Soft Cell, The Fleshtones i R.E.M., a Bruce Springsteen zagrał cover duetu na koncercie.

W roku 2005 piosenka „Ghost Rider” została użyta w brazylijskiej reklamie dezodorantu.

Alan Vega zmarł 16 lipca 2016[1].

Skład zespołu

[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jon Pareles: Alan Vega, Punk Music Pioneer and Artist, Dies at 78. nytimes.com, 2016-07-17. [dostęp 2016-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-18)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]