Suknia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
XVI wiek
1783 rok
1845 rok
Lata 80. XIX wieku
Lata 30. XX wieku
1958 rok
2006 rok

Suknia, sukienka – wierzchni jednoczęściowy strój kobiecy, okrywający tułów i nogi, często także ręce. W przeszłości był to ubiór zarówno męski jak i kobiecy. Suknia wyewoluowała z wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn na skutek zmiany ich kroju i udoskonalenia tkanin. Za moment pojawienia się sukni uważa się upowszechnienie w połowie XV wieku wąskiego, dopasowanego do sylwetki stroju cotardie (istniało męskie i kobiece). Cotardie kobiece miało wysoki stanik, rozszerzany do połowy bioder i przechodzący w spódnicę. Stanik z przodu miał głębokie wcięcie i u góry był zakończony kołnierzem. Taki krój sukni optycznie wyszczuplał sylwetkę[1].

Rodzaje sukien
Zdjęcie Nazwa Opis
Ai Tominaga, Red Dress Collection 2004.jpg Suknia koktajlowa Krótka, sięgająca do łydek suknia, bez kołnierza i rękawów, zakładana w ciągu dnia na uroczyste lub formalne spotkanie[2].
Gotsiy3edit2.jpg "Mała czarna" Odmiana sukni koktajlowej lub wieczorowej, w kolorze czarnym, o długości sięgającej kolan lub krótsza[3].
Christian Dior Dress.jpg Suknia wieczorowa Długa suknia, zakładana na uroczyste okazje.
Fotothek df roe-neg 0006724 017 Eine Frau posiert in einem Hochzeitskleid.jpg Suknia ślubna Suknia zakładana przez pannę młodą na ceremonię ślubną.
Sandra Shine 3.jpg Suknia mini Krótka suknia o długości sięgającej nad kolano.
Shirt dress.jpg Suknia dzienna Suknia w stylu casual, suknia na formalne okazje.
Kennedy family Christmas 1962.jpg Suknia futerałowa Suknia zakrywająca ciało i podkreślająca kształty sylwetki[4][5].
NEPE Dress.jpg Suknia etniczna Suknia w stylu ludowym lub część stroju ludowego.
Kustum a laFledermaus.png Suknia karnawałowa Suknia zakładana na karnawał.
Sukienka dziecięca Suknia dla małych dziewczynek.
Russian dress female 02 (Ferapontov).jpg Sarafan Rodzaj sukni bez rękawów, czasem zakładana na bluzkę[1].
Suknia princesse Suknia princesse (princeska) – rodzaj sukni, która swoją nazwę zawdzięcza księżnej Walli Aleksandrze, na której cześć otrzymała swoją nazwę. Suknia bardzo popularna w latach 70. XIX wieku. Suknia charakteryzowała się idealnym podkreśleniem smukłej talii, pożądanej w połowie lat 70. Jej krój jest bardzo zaawansowany, a uzyskanie odpowiedniego efektu było bardzo trudne[1].
Suknia żałobna Strój żałobny XIX wiek – ubiór charakteryzował się bardzo ściśle określonymi zasadami. W okresie najcięższej żałoby dla najbliższej rodziny zmarłego ubiór miał być czarny od koszuli po suknię. Nie dozwolone były żadne ozdoby, ani błyszczące tkaniny. W miarę upływu czasu w stroju mogły pojawiać się niektóre dekoracyjne elementy. Tak ścisłe zasady nie dotyczyły dalszych krewnych. Po zakończeniu żałoby należało się pozbyć żałobnej odzieży, bowiem powszechnie wierzono, że pozostawienie jej w domu mogło sprowadzić kolejne zgony, choć zdaje się nie dotyczyło to wdów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Женское платье и сарафан, w: Энциклопедия моды и стиля.
  2. Suknia koktajlowa, Włókienniczy słownik opisowy.
  3. Mała czarna zawsze na czasie, Kobieta.pl.
  4. Kobieta w malarstwie, Chic. Luxure Lifestyle Magazine.
  5. Etuikleid, w: M. Ohrendorf, Taschenlexikon der Mode-Begriffe, Baden-Baden 2004, s. 92. ​ISBN 3-89994-016-4​.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]