Suknia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
XVI wiek
1783 rok
1845 rok
Lata 80. XIX wieku
Lata 30. XX wieku
1958 rok
2006 rok

Suknia, sukienka – wierzchni jednoczęściowy strój, okrywający tułów i nogi, często także ręce. Suknia wyewoluowała z wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn na skutek zmiany ich kroju i udoskonalenia tkanin. Za moment pojawienia się sukni uważa się upowszechnienie w połowie XV wieku wąskiego, dopasowanego do sylwetki stroju cotardie (istniało męskie i kobiece). Cotardie kobiece miało wysoki stanik, rozszerzany do połowy bioder i przechodzący w spódnicę. Stanik z przodu miał głębokie wcięcie i u góry był zakończony kołnierzem. Taki krój sukni optycznie wyszczuplał sylwetkę[1].

Rodzaje sukien
Zdjęcie Nazwa Opis
Ai Tominaga, Red Dress Collection 2004.jpg Suknia koktajlowa Krótka, sięgająca do łydek suknia, bez kołnierza i rękawów, zakładana w ciągu dnia na uroczyste lub formalne spotkanie[2].
Gotsiy3edit2.jpg "Mała czarna" Odmiana sukni koktajlowej lub wieczorowej, w kolorze czarnym, o długości sięgającej kolan lub krótsza[3].
E1266692 (5398303801).jpg Suknia wieczorowa Długa suknia, zakładana na uroczyste okazje.
Absolute Style fashion show 58 (17392656245) (cropped).jpg Suknia ślubna Suknia zakładana przez pannę młodą na ceremonię ślubną.
Sandra Shine 3.jpg Suknia mini Krótka suknia o długości sięgającej nad kolano.
Shirt dress.jpg Suknia dzienna Suknia w stylu casual, suknia na formalne okazje.
Kennedy family Christmas 1962.jpg Suknia futerałowa Suknia zakrywająca ciało i podkreślająca kształty sylwetki[4][5].
NEPE Dress.jpg Suknia etniczna Suknia w stylu ludowym lub część stroju ludowego.
Kustum a laFledermaus.png Suknia karnawałowa Suknia zakładana na karnawał.
Sukienka dziecięca Suknia dla małych dziewczynek.
Russian dress female 02 (Ferapontov).jpg Sarafan Rodzaj sukni bez rękawów, czasem zakładana na bluzkę[1].
Suknia princesse Suknia princesse (princeska) – rodzaj sukni, która swoją nazwę zawdzięcza księżnej Walli Aleksandrze, na której cześć otrzymała swoją nazwę. Suknia bardzo popularna w latach 70. XIX wieku. Suknia charakteryzowała się idealnym podkreśleniem smukłej talii, pożądanej w połowie lat 70. Jej krój jest bardzo zaawansowany, a uzyskanie odpowiedniego efektu było bardzo trudne[1].
Suknia żałobna Strój żałobny XIX wiek – ubiór charakteryzował się bardzo ściśle określonymi zasadami. W okresie najcięższej żałoby dla najbliższej rodziny zmarłego ubiór miał być czarny od koszuli po suknię. Nie dozwolone były żadne ozdoby, ani błyszczące tkaniny. W miarę upływu czasu w stroju mogły pojawiać się niektóre dekoracyjne elementy. Tak ścisłe zasady nie dotyczyły dalszych krewnych. Po zakończeniu żałoby należało się pozbyć żałobnej odzieży, bowiem powszechnie wierzono, że pozostawienie jej w domu mogło sprowadzić kolejne zgony, choć zdaje się nie dotyczyło to wdów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Женское платье и сарафан, w: Энциклопедия моды и стиля.
  2. Suknia koktajlowa, Włókienniczy słownik opisowy.
  3. Mała czarna zawsze na czasie. kobieta.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-25)]., Kobieta.pl.
  4. Kobieta w malarstwie. chicmagazine.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-02)]., Chic. Luxure Lifestyle Magazine.
  5. Etuikleid, w: M. Ohrendorf, Taschenlexikon der Mode-Begriffe, Baden-Baden 2004, s. 92. ISBN 3-89994-016-4.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]