Stadttempel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Synagoga Miejska w Wiedniu)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stadttempel
synagoga miejska w Wiedniu
Stadttempelsynagoga miejska w Wiedniu
Państwo  Austria
Budulec murowana
Architekt Joseph Kornhäusel
Zbudowano 1825–1826
Obecnie czynna synagoga
Położenie na mapie Wiednia
Mapa lokalizacyjna Wiednia
Stadttempelsynagoga miejska w Wiedniu
Stadttempel
synagoga miejska w Wiedniu
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Stadttempelsynagoga miejska w Wiedniu
Stadttempel
synagoga miejska w Wiedniu
48,2117°N 16,3744°E/48,211700 16,374400

Stadttempel (tłum. synagoga miejska) – synagoga znajdująca się w Wiedniu, stolicy Austrii, w dzielnicy Innere Stadt, przy Seitenstettengasse 4. Jest główną synagogą wiedeńskiej gminy żydowskiej.

Synagoga została zbudowana w latach 1825–1826 przez wiedeńskiego architekta Josepha Kornhäusela w stylu neoklasycystycznym, pomiędzy zabytkowymi kamienicami. Jako jedyna spośród 93 wiedeńskich synagog nie została zniszczona podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku. Powodem tego była obawa rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie kamienice, ponieważ budynek synagogi stoi w zwartej zabudowie. Jej wyposażenie wnętrza uległo jednak dewastacji oraz rozproszeniu. Po zakończeniu II wojny światowej została wyremontowana i ponownie dostosowana do potrzeb kultu religijnego. W 1963 roku przeszła renowację według projektu Otto Niedermosera.

24 kwietnia 1979 roku palestyńscy terroryści z Al-Fatah zdetonowali bombę podłożoną w synagodze. Nikt nie zginął. Do kolejnego ataku doszło 29 sierpnia 1981 roku, kiedy to trzej palestyńscy terroryści wdarli się do synagogi i otworzyli ogień z broni maszynowej do modlących się w niej Żydów. Zginęło dwoje Żydów, a siedemnaścioro zostało rannych. Rannych zostało także troje policjantów, którzy aresztowali dwóch napastników.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]