Szczytno Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczytno Wielkie
Szczytno
Ilustracja
Widok z okolic Koprzywnicy w kierunku północnym
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Koprzywnica, Pakotulsko

Region

Pojezierze Krajeńskie

Wysokość lustra

125,6 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

6,1577 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


8,5 km
1,2 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


8 m
21,4 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Brda

Rzeki wypływające

Brda

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Przechlewo
Mapa konturowa gminy Przechlewo, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Ziemia53°45′33″N 17°11′00″E/53,759167 17,183333

Szczytno Wielkie[1] (kaszb. Jezoro Szczëtno, wg PRNG: Szczytno[2]) – jezioro rynnowe położone na północnym skraju Pojezierza Krajeńskiego („Obszar Chrononego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno”), na obszarze gminy Przechlewo, powiat człuchowski, województwo pomorskie, o ogólnej powierzchni 615,77 ha i rozwiniętej linii brzegowej z kilkoma wyspami (m.in. Wyspa Zamkowa ze średniowiecznym grodem obronnym Szczytno).

W pobliżu jeziora znajduje się rezerwat Osiedle Kormoranów. Przez jezioro przepływa rzeka Brda stanowiąca szlak kajakowy. Akwen jeziora jest połączony Brdą i mniejszymi ciekami z jeziorami Końskim, Krępsko (przesmykiem lądowym przebiega trasa drogi krajowej nr 25) i Szczytno Małe stanowiąc tzw. zespół jezior Szczycieńskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 340. ISBN 83-239-9607-5. OCLC 749337950.
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 9 sierpnia 2022, identyfikator PRNG: 135080