Szczytno Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczytno Wielkie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Koprzywnica, Pakotulsko
Region Pojezierze Krajeńskie
Wysokość lustra 125,6 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 6,1577 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

8,5 km
1,2 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

8 m
21,4 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Brda
Rzeki wypływające Brda
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Przechlewo
Mapa konturowa gminy Przechlewo, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczytno Wielkie”
Ziemia53°45′33″N 17°11′00″E/53,759167 17,183333

Szczytno Wielkie (kaszb. Jezoro Szczëtno) – jezioro rynnowe położone na północnym skraju Pojezierza Krajeńskiego („Obszar Chrononego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno”), na obszarze gminy Przechlewo, powiat człuchowski, województwo pomorskie, o ogólnej powierzchni 615,77 ha i rozwiniętej linii brzegowej z kilkoma wyspami (m.in. Wyspa Zamkowa ze średniowiecznym grodem obronnym Szczytno). W pobliżu jeziora znajduje się rezerwat Osiedle Kormoranów. Przez jezioro przepływa rzeka Brda stanowiąca szlak kajakowy. Akwen jeziora jest połączony Brdą i mniejszymi ciekami z jeziorami Końskim, Krępsko (przesmykiem lądowym przebiega trasa drogi krajowej nr 25) i Szczytno Małe stanowiąc tzw. zespół jezior Szczycieńskich.