Szeszupa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szeszupa
Ilustracja
Szeszupa w Łoździeniach (Krasnoznamiensku)
Kontynent Europa
Państwo  Polska
 Litwa
 Rosja
Rzeka
Długość 298 km
Powierzchnia zlewni 6 104,8 km²
Średni przepływ 34,2 m³/s
Źródło
Miejsce Szeszupka
Ujście
Recypient Niemen
Mapa
Mapa rzeki

Szeszupa (lit. Šešupė, ros. Шешупе, niem. Scheschuppe, Ostfluss) – rzeka w Polsce, na Litwie i w Rosji, lewy dopływ Niemna.

Długość: 298 km, w tym 27 km w Polsce, 158 km na Litwie, 51 km na granicy Litwy i Rosji, 62 km w Rosji

Początek bierze w Polsce niedaleko Suwałk. Źródła rzeki usytuowane są na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w odległości około 500 m od doliny Czarnej Hańczy. Płynie umiarkowanym nurtem, przeplatanym bystrzami, dnem rozległej, szerokiej doliny (Zagłębienie Szeszupy) zbierając po drodze niewielkie strumienie, które odprowadzają wodę z licznych torfowisk i jezior. Na terenie Polski rzeka płynie na długości 24 km. W górnym biegu jest wartkim strumieniem płynącym w wyraźnie zarysowanej dolinie. Do Szeszupy na terenie Polski uchodzą dwa większe dopływy: Potopka i Wigra.

Rzeka Szeszupa niesie wody II i III kategorii. Szeszupa jest zanieczyszczona niewielką ilością ścieków komunalnych z oczyszczalni mechanicznej w Rutce-Tartak.

Rzeka wpływa na terytorium Litwy i obwodu kalinigradzkiego. Na pewnym odcinku jest rzeką graniczną między Litwą i Rosją. Odcinek ten jest jedną z najstarszych i najtrwalszych europejskich granic - już w XV w. oddzielał on państwo zakonu krzyżackiego od Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Głównym miastem leżącym nad Szeszupą jest Mariampol.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]