Szkoła i szachy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzieci grające w szachy

Szkoła i szachy to temat popularyzacji szachów wśród młodzieży szkolnej poprzez włączanie szachów do programu nauczania lub w postaci zajęć fakultatywnych (np. kółka szachowe).

Najstarsze tradycje w popularyzacji szachów wśród dzieci ma "szachowa wioska" w Ströbeck, w której uczęszczającej do miejscowej szkółki dzieci były uczone gry w szachy już w XVIII wieku.

W Polsce w 1948 nauczyciel K. Kozłowski postulował wprowadzenie szachów w szkołach. W pierwszym etapie zaproponował wprowadzenie szachów jako przedmiotu nadobowiązkowego.

Duże zasługi w promowaniu szachów wśród młodzieży szkolnej miał profesor Stanisław Kartasiński.

W 2009 w Polsce pojawiła się Inicjatywa Obywatelska pod przewodnictwem Macieja Karasińskiego, której celem było wprowadzenie obowiązkowej nauki szachów w szkołach podstawowych. Pomimo poparcia Polskiego Związku Szachowego nie zebrano jednak wymaganej ilości głosów.

W Polsce obowiązkowe zajęcia z szachów w szkołach podstawowych odbywają się m.in. w Chrzanowie[1], Gryfinie, Skierniewicach, Zbąszyniu[2], .

Przyczyną prób popularyzacji szachów wśród młodzieży szkolnej są edukacyjne i wychowawcze walory gry w szachy. Na temat edukacyjnych walorów gry w szachy powstały prace naukowe (w Polsce prace Andrzeja Modzelana).

W 2012 Parlament Europejski poparł program "Szachy w szkole", który rekomenduje unijnym krajom wprowadzenie szachów do programów oświaty[3][4].

Od roku szkolnego 2011/2012 Armenia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła szachy do szkół jako obowiązkowy przedmiot[5][6].

W 2014 roku w Grecji zapowiedziano, że szachy zostaną przedmiotem obowiązkowym w szkole podstawowej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]