Atrapa prącia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sztuczny członek)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Silikonowe dildo

Atrapa prącia (ang. dildo) – określenie prostego urządzenia, najczęściej o fallicznym kształcie, przeznaczonego do masturbacji, zazwyczaj wykorzystywanego przez kobiety. Angielska nazwa tego urządzenia prawdopodobnie pochodzi od włoskiego diletto – przyjemność[1].

Według najczęściej spotykanej definicji[według kogo?], podobnie jak wibrator, termin sztuczny członek odnosi się do wszelkich używanych w celach erotycznych przedmiotów przypominających przynajmniej w pewnym stopniu kształtem męski członek. Cechą różniącą je od wibratorów jest jednak brak układu elektromechanicznego, który zapewniałby samoczynne poruszanie się urządzenia.

Podobnie jak wibratory, sztuczne członki mogą być wykonane z szerokiej palety materiałów, w tym hartowanego szkła, drewna, kamienia, czy sztywnych oraz elastycznych tworzyw sztucznych. Dostępne na rynku produkty cechują się dużym zróżnicowaniem kształtów, wymiarów oraz cen.

W trakcie badań archeologicznych znajdowano również sztuczne członki. Jeden z nich, w drugiej połowy XVIII wieku, wykonany był ze skóry wysokiej jakości, wypełnionej włosiem, z końcówką z drewna. Miał bardzo wyraźnie zaznaczone jądra. Zachował się w wypełnisku latryny na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku[2].

Określenie jest w pewnym stopniu przedmiotem sporów, zaliczane bowiem są[przez kogo?] do sztucznych członków również przedmioty innych kształtów niż falliczne, dłoni czy stóp – bardziej prostych czy złożonych, a w literaturze czasem wymieniane są[przez kogo?] wśród nich również elementy z przystawkami elektromechanicznymi wprowadzającymi.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Ignacy Einhorn: W: Tajemniczy świat kobiecego orgazmu. Wrocław: Wydawnictwo Continuo, 2009. ISBN 978-83-89629-95-1.
  2. Erotyczna zabawka znaleziona w latrynie. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 2015-05-02].