Atrapa prącia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sztuczny członek)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Silikonowe dildo

Atrapa prącia (ang. dildo) – określenie prostego urządzenia, najczęściej o fallicznym kształcie, przeznaczonego do masturbacji, zazwyczaj wykorzystywanego przez kobiety. Angielska nazwa tego urządzenia prawdopodobnie pochodzi od włoskiego diletto – przyjemność[1].

Według niedawnych definicji, podobnie jak wibrator, termin sztuczny członek odnosił się do wszelkich używanych w celach erotycznych przedmiotów przypominających przynajmniej w pewnym stopniu kształtem męski członek. Cechą różniącą je od wibratorów jest jednak brak układu elektromechanicznego, który zapewniałby samoczynne poruszanie się urządzenia. Na rynku gadżetów erotycznych dostępne są rozmaite gadżety wykonane z silikonu/gumy lub innych tworzyw sztucznych, które ich producenci określają jako dildo.

Jednym z rodzajów jest dildo tradycyjne dopochwowe – o kształcie zbliżonym do penisa. Dostępne są też dilda analne, mniejsze. Na rynku są też dilda dwuosobowe (długie, dwustronne) używane często przez dwie kobiety jednocześnie. Szczególną formą dilda dwuosobowego jest SHARE stosowany jak dildo z szelkami typu „strap on” (rodzaj pasa-szelek z zamocowanym sztucznym członkiem, zakładane przez kobietę, celem penetracji drugiej kobiety lub mężczyzny i siebie zarazem) – przy czym nie ma tutaj elementu mocowania przy pomocy szelek – jedna część dildo – mniejsza, bardziej obła – wprowadzana jest do pochwy kobiety aktywnej, kształt końcówki jest tak zbudowany by zaczepiał się o kość łonową i nie wypadał, druga – dłuższa, przypominająca członek, służy do penetrowania drugiej osoby – kobiety lub mężczyzny.

Podobnie jak wibratory, sztuczne członki mogą być wykonane z szerokiej palety materiałów, w tym hartowanego szkła, drewna, kamienia, czy sztywnych oraz elastycznych tworzyw sztucznych. Najnowocześniejsze produkowane są z bezpiecznego silikonu medycznego. Dostępne na rynku produkty cechują się dużym zróżnicowaniem kształtów, wymiarów oraz cen.

W trakcie badań archeologicznych znajdowano również sztuczne członki. Jeden z nich, w drugiej połowy XVIII wieku, wykonany był ze skóry wysokiej jakości, wypełnionej włosiem, z końcówką z drewna. Miał bardzo wyraźnie zaznaczone jądra. Zachował się w wypełnisku latryny na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku[2].

Określenie jest w pewnym stopniu przedmiotem sporów, zaliczane bowiem są do sztucznych członków również przedmioty innych kształtów niż falliczne, dłoni czy stóp – bardziej prostych czy złożonych, a w literaturze czasem wymieniane są wśród nich również elementy z przystawkami elektromechanicznymi wprowadzającymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Ignacy Einhorn: W: Tajemniczy świat kobiecego orgazmu. Wrocław: Wydawnictwo Continuo, 2009. ISBN 978-83-89629-95-1.
  2. Erotyczna zabawka znaleziona w latrynie. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 2015-05-02].