Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego
Ilustracja
Oznaka rozpoznawcza Szwadronu Kawalerii WP
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1 czerwca 2000
Dowódcy
Pierwszy ppor. Tomasz Jękalski,
Obecny por. Mateusz Szelągowski
Organizacja
Dyslokacja Warszawa
Rodzaj wojsk kawaleria
Podległość Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Szwadron na defiladzie w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego – reprezentacyjny szwadron kawaleryjski jazdy polskiej utworzony 1 czerwca 2000 roku dzięki staraniom stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP. Do 2005 r. oddział nosił nazwę: Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Brama do stajni szwadronu przy ul. Kozielskiej w Warszawie

Organizacyjnie wchodził w skład 2 Mińsko-Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Franciszka Kleeberga. Od 2005 roku należał do 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Stacjonuje w Starej Miłośnie. Od 2009 roku wchodził w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (DGW), a po przeformowaniu batalionu w pułk, od 28 marca 2018 r. wchodzi w skład Pułku Reprezentacyjnego Wojska polskiego (DGW).

Dowódcą Szwadronu jest por. Mateusz Szelągowski, Szefem Szwadronu jest st. chor. sztab. Mariusz Naskręt. W Szwadronie nieformalnie używa się przedwojennych stopni kawaleryjskich - rotmistrz (kapitan), wachmistrz (sierżant), starszy ułan (starszy szeregowy), ułan (szeregowy).

Barwy i umundurowanie[edytuj | edytuj kod]

Barwami Szwadronu są barwy tzw. ogólnokawaleryjskie - otoki Szwadronu mają barwę amarantową, proporczyki na lancach i patkach kołnierzowych są amarantowo-granatowe. Reprezentacyjne wyposażenie i umundurowanie Szwadronu opiera się na regulaminach i instrukcjach kawaleryjskich z końca lat 30. Szeregowi ułani umundurowani są w kurtki wz36, bryczesy wz36, pasy główne wz31, rogatywki z okutymi daszkami, buty wz31, ostrogi wz31, szelki kawaleryjskie wraz z ładownicami do kb, repliki karabinków wz29 i wz98, szable wz34/2002 WIFAMA i lance typu francuskiego. Oficerowie i chorążowie - analogicznie, z tym, że przysługują im pasy główne dwubolcowe z poprzeczkami wz36, szable wz76/08 lub prywatne wz21/22, oficerskie obszycia na kołnierzach kurtek. Zarówno oficerom, podoficerom, jak i starszym ułanom przysługują do munduru wieczorowego spodnie - tzw. szasery, dla starszych ułanów i podoficerów z jednym lampasem, dla oficerów z dwoma lampasami barwy amarantowej. Szwadron posiada rzędy kawaleryjskie wz36, obecnie na występach reprezentacyjnych zakładane są pod siodła, wzorowane na napoleońskich, czapraki w barwach Szwadronu. Większość koni Szwadronu to konie maści gniadej. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach jeżdżą trębacze[1].

Od 25 czerwca 2007 roku przywrócono kawaleryjskie tradycje udziału Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego w uroczystych wizytach głów państw. Oddział wystawia eskortę kawalerzystów podczas wizyt najważniejszych gości zagranicznych.

Szwadron jest zakwalifikowany jako oddział rozpoznawczy, jednak pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Od 2009 roku w jego skład wchodzą wyłącznie żołnierze zawodowi.

Decyzją nr 117/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 kwietnia 2015 roku wprowadzono oznakę rozpoznawczą oraz proporczyk na beret[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. :: Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego :: DOWÓDZTWO ::, www.brepr.wp.mil.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  2. Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej (pol.). [dostęp 2016-05-03].