Szyszynek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy jednostki osadniczej Szyszynek. Zobacz też: artykuł o części wsi Kijowiec-Szyszynek, która do 2012 roku również nosiła nazwę Szyszynek.
Szyszynek
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat koniński
Gmina Ślesin
Liczba ludności (2004) 135
Strefa numeracyjna (+48) 63
Tablice rejestracyjne PKN
SIMC 0297046
Położenie na mapie gminy Ślesin
Mapa lokalizacyjna gminy Ślesin
Szyszynek
Szyszynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szyszynek
Szyszynek
Ziemia52°24′47″N 18°16′42″E/52,413056 18,278333

Szyszynek – część wsi Marianowo[1], położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin.

We wsi znajduje się stary park podworski.

W Szyszynku zlokalizowany jest obiekt archeologiczny - osada wielokulturowa, której początki sięgają neolitu poprzez kulturę łużycką i przeworską do wczesnego średniowiecza[2].

Historia[edytuj]

Ostatnim prawnym właścicielem majątku ziemskiego "Szyszynek" w powiecie konińskim był Stanisław Zieleśkiewicz, syn Antoniego. Zieleśkiewicze wywodzą się z Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ich przodkowie pieczętowali się herbem Zaremba. Po upadku powstania listopadowego w wyniku prześladowań przez carską Rosję, uciekli do Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Stanisław Zieleśkiewicz zmarł na wygnaniu w czasie II wojny światowej. Jego prawnym następcą, był syn - Leopold Nikodem, polityk II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm, doradca premiera w randze podsekretarza stanu. Leopold Nikodem Zieleśkiewicz, w czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonimy "Kowalski" i "Zieleń"), działaczem podziemnego państwa polskiego. Ożeniony z Eugenią Anną Pogoda Wierusz Kowalską. Małżonkowie mieli trzech synów: Michała, Marka, Macieja.

W wyniku reformy rolnej z 1944 majątek został rozparcelowany bez wypłaty odszkodowania[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. Szyszynek. W: TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju) [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2012-01-05].
  2. Analiza strategiczna, slesin.nowoczesnagmina.pl [dostęp: 27 sierpnia 2009]