T-Mobile Team

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy niemieckiej zawodowej grupy kolarkiej. Zobacz też: T-Mobile – międzynarodowy operator telefonii komórkowej.
T-Mobile Team
Frankfurt nad Menem, Niemcy 2005
Frankfurt nad Menem, Niemcy 2005
Kod UCI TMO
Państwo  Niemcy
Dywizja UCI ProTeams
[web.archive.org/web/20070927214221/http://www.t-mobile-team.com/ Oficjalna strona WWW]

T-Mobile Team (kod UCI: TMO) to była niemiecka zawodowa grupa kolarska, która znajdowała się w grupie 20 najlepszych drużyn, czyli UCI ProTeams. Wcześniej grupa nosiła nazwę: Team Deutsche Telekom.

Głównym sponsorem grupy była sieć telefonii komórkowej T-Mobile[1].

Grupa została założona w roku 1991 jako Team Telekom, sponsorowana przez spółkę nadrzedną T-Mobile - Deutsche Telekom. W 2004 nazwa zespołu została zmieniona na T-Mobile Team i pod taką nazwą występowała w wyścigach do końca sezonu 2007.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koszulka z czasów, gdy grupa nosiła nazwę Team Deutsche Telekom

1991 - 2003[edytuj | edytuj kod]

Grupa kolarska założona została jako Team Telekom w 1991, której menadżerem został Walter Godefroot. Drużyna wkrótce stała się ważnym uczestnikiem międzynarodowych wyścigów. W 1994, niemiecki sprinter kolarski Erik Zabel odniósł pierwsze zwycięstwo w pucharze świata w historii drużyny, wygrywając wyścig Paryż-Tours. Rok później Zabel wygrał dwa etapy w Tour de France 1995.

1997 Tour: Jan Ullrich w koszulce lidera, jadący z Udo Bölts jako pomocnikiem.

Następne dwa lata to największe sukcesy w światowym kolarstwie dla tego zespołu. Godefroot sprowadził do drużyny duńskiego kolarza Bjarne Riis, który zajął trzecie miejsce w Tour de France w 1995. I właśnie ten kolarz wygrał Tour de France 1996, a drugie miejsce zajął 22 letni Niemiec, pomocnik zwycięzcy Jan Ullrich. Rok później na Tour de France 1997 kolarze zamienili się roalami i Ullrich z pomocą Riisa wygrał wyścig. Ponadto drużyna Team Telekom wygrała klasyfikację drużynową i została najlepszą drużyną wyścigu. Z kolei wcześniej w 1997 Riis odniósł mniej znaczące zwycięstwo wygrywając wyścig Amstel Gold Race.

Do dalszych sukcesów można zaliczyć wygranie w dwa lata pod rząd 1997, 1998 przez Zabel'a wyścigu Mediolan-San Remo, oraz drugie miejsce Ullricha w Tour de France 1998 oraz w Tour de France 1999. Przypieczętowaniem dobrych startów drużyny w 1999 było zwycięstwo Ullricha w wyścigu Vuelta a España. Z kolei rok 2000 należał do Zabela, który wygrywając wyścigi Mediolan-San Remo i Amstel Gold Race wygrał w klasyfikacji generalnej pucharu świata. W roku 2001, Zabel wygrał już po raz czwarty wyścig Mediolan-San Remo. Z kolei Ullrich zajął drugie miejsce Tour de France 2001. Podkreśleniem dobrej postawy drużyny było łącznie 6 zwycięstw etapowych Zabel'a w Tour de France i Vuelta a España. Następne sukcesy drużynie przyniósł Kazach Aleksander Winokurow. Wygrał wyścig Paryż-Nicea w 2002 oraz 2003 roku oraz dołożył do tych zwycięstw wygrane w Amstel Gold Race oraz Tour de Suisse podkreślając swoją dobrą formę w roku 2003. Po odejściu Ullricha do nowo powstałej drużyny Team Bianchi w 2003, to właśnie Winokurow został lider drużyny na Tour de France 2003 i ukończył ten wyścig na trzecim miejscu za Ullrichem. Do pozostałych sukcesów drużyny w roku 2003 można zaliczyć wygraną Zabela w wyścigu Paryż-Tours, oraz zwycięstwo włoskiego kolarza Daniela Nardello w Mistrzostwach Zurychu.

2004 - 2005[edytuj | edytuj kod]

Grupa kolarzy T-Mobile Team na czele peletonu

W roku 2004, drużyna zmieniła nazwę na T-Mobile, a jej kolarze dalej odnosili sukcesy. W Tour de France 2004 liderem drużyny został Ullrich, który powrócił po roku do drużyny. Z kolei Winokurow nie brał udziału w Tour de France. Pomimo to dwóch kolarzy T-Mobile zajęło miejsca w czołówce. Czwarte miejsce zajął Jan Ullrich, a drugie Andreas Klöden. Ponadto drużyna T-Mobile Team wygrała klasyfikację drużynową w tym wyścigu. Wiosną 2005 Winokurow wygrał klasyczny wyścig Liege-Bastogne-Liege. Tour de France 2005 okazał się udany dla drużyny. Ullrich, jadący w roli lidera drużyny, zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej a Aleksander Winokurow, jadący jako wspierający go kolarz, zajął piąte miejsce. Wygrał również dwa etapy, w tym fianłowy etap końączy się Polach elizejskich. Z kolei włoski kolarz Giuseppe Guerini wygrał jeden etap, a drużyna T-Mobile Team po raz drugi z rzędu wygrała klasyfikację drużynową.

Jednak rok 2005 nie był do końca udany dla drużyny T-Mobile. W lipcu pod koniec Tour de France Aleksander Winokurow, któremu kończył się kontrakt ogłosił iż odchodzi z drużyny by mieć możliwość wygraniu Touru jako kapitan drużyny i po zakończeniu wyścigu podpisał kontrakt z Liberty Seguros. To nie był koniec osłabień drużyny. Po 13 latach w Team Telekom i T-Mobile Team, Erik Zabel podpisał we wrześniu 2005 kontrakt z powstającą drużyną Team Milram. Ponadto przed rozpoczęciem sezonu 2006 Walter Godefroot ustąpił z pozycji menadżera T-Mobile i Olaf Ludwig zastąpił go na tej pozycji.

2006[edytuj | edytuj kod]

Wśród trzynastu zawodników, którzy zostali wykluczeni z Tour de France 2006 w związku z hiszpańskim skandalem dopingowym, dwóch należało do ekipy T-Mobile. Byli to Jan Ullrich (jeden z faworytów wyścigu) oraz Oscar Sevilla, przez co drużyna T-Mobile wystartowała w 7 osobowym składzie, ponieważ afera została ujawniona na dzień przed startem wyścigu.

Ponadto 9 lipca drużyna T-Mobile ogłosiła zwolnienie dyrektora Rudy'ego Pevenage za jego powiązania z Janem Ullrichem w sprawie hiszpańskiej afery dopingu krwi. W związku brakiem oświadczeń, czy też prób oczyszczenia z zarzutów ze strony podejrzanych zawodników zostali oni zwolnieni z drużyny 21 lipca 2006 roku. Pomimo niekorzystnych wydarzeń dla T-Mobile drużyna poradziła sobie dobrze podczas Tour de France 2006. Po raz trzeci z rzędu wygrała klasyfikację drużynową, a jej zawodnik Andreas Klöden zajął trzecie miejsce na podium. Ponadto Matthias Kessler wygrał etap 3, Serhij Honczar wygrał 7 i 19 etap (obydwa to jazda indywidualna na czas) oraz jechał w koszulce lidera przez trzy dni (na etapach 8-10).

 Osobny artykuł: T-Mobile Team/2006.

2007[edytuj | edytuj kod]

W wyniku afery dopingowej główny sponsor grupy, Deutsche Telekom, z końcem listopada odstąpił od umowy sponsorskiej. Podobnie postąpiła firma Audi, wyposażająca team w samochody, jak również koncern Adidas, ubierający kolarzy. Grupa jako Team High Road oraz Team Columbia utrzymała współpracę z dostawcą rowerów Giant[2]. Rozwiązana ostatecznie w 2011 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. T-Mobile z powodu powtarzających się afer dopingowych, zerwało umowę sponsorską 28 listopada 2007; Deutsche Telekom pulls sponsorship, but the team will continue, cyclingnews.com, 28 listopada 2007 [dostęp: 2017-06-10]
  2. Team High Road: Giant stays, Audi drives away, cyclingnews.com, 30 listopada 2007 [dostęp: 2017-06-10]
  3. HTC-Highroad disbands after failed sponsor search, cyclingnews.com, 4 sierpnia 2011 [dostęp: 2017-06-10]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]