Liège-Bastogne-Liège

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zwycięzca z 2005 i 2010 roku - Aleksandr Winokurow

Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.

Ten wiodący przez walońską część Belgii wyścig zorganizowany został po raz pierwszy w 1892 i dlatego nazywany jest La Doyenne (Staruszką). Odbywa się co roku w końcu kwietnia i do 2004 był częścią składającego się z dziesięciu wyścigów Kolarskiego Pucharu Świata. Po jego zlikwidowaniu w 2005, należy obecnie do cyklu UCI ProTour, serii najważniejszych wyścigów w roku.

Liège-Bastogne-Liège z powodu górzystego profilu trasy poprowadzonej przez walońskie Ardeny zalicza się do najcięższych klasyków w świecie kolarskim. Trasa co roku nie różni się zbytnio, wprowadzane są jedynie niewielkie zmiany. Przede wszystkim druga połowa tego liczącego ok. 250 km wyścigu prowadzi przez wiele relatywnie krótkich, ale stromych podjazdów (tzw. Côtes), które często mają rozstrzygający charakter dla całego wyścigu. Najsłynniejszym z nich jest Côte de la Redoute. Meta znajduje się na wzgórzu w Ans, zdominowanej przez Włochów dzielnicy Liège.

Najwięcej zwycięstw w „Doyenne“ odniósł Eddy Merckx, który między 1969 a 1975 wygrał łącznie pięć razy.

Lista zwycięzców[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]