TYPO3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TYPO3
system zarządzania treścią
Logo TYPO3
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor TYPO3 Association
Platforma sprzętowa dowolna
System operacyjny dowolny
Język programowania PHP, SQL, JavaScript
Pierwsze wydanie sierpień 2000
Aktualna wersja stabilna 7.0 (2 grudnia 2014)[1]
Licencja GPL
Strona internetowa

TYPO3 – jeden z najbardziej zaawansowanych wolnych systemów zarządzania treścią, dostępny na zasadach licencji GNU General Public License. Powszechnie uważany za wyjątkowo skomplikowany i trudny w obsłudze (pogląd ten dotyczy zwłaszcza wersji poniżej 4.0), co niekoniecznie jest prawdą. Napisany w PHP, domyślną bazą danych jest MySQL, ale istnieje możliwość wykorzystania innych systemów bazodanowych.

Z uwagi na ogromne możliwości i stopień rozbudowy, uważany także za Content Management Framework. Jest jednym z najbardziej rozbudowanych programów tego typu, niekiedy możliwościami przewyższającym komercyjne produkty. Ciekawostką jest wbudowany Analizator składniowy własnego języka skryptowego TypoScript, napisany, tak jak i cały system, w PHP.

Z TYPO3 korzysta wiele popularnych portali (głównie dużych światowych firm), m.in.: New York Times, Lufthansa AG, UNESCO, NASA, Logitech, DHL, 3M, SMART AUTOMOBILE USA INC., Philips czy KFC Corporation.

Twórcą TYPO3 jest Kasper Skårhøj (Dania). Obecnie prace nad systemem prowadzone są przez dwa niezależne zespoły programistów. Pierwszy z nich kontynuuje prace nad wersjami 4.x (lider zespołu Oliver Hader), zaś drugi jest w trakcie tworzenia zupełnie nowej wersji systemu, która otrzyma numerację 5.x. (lider zespołu Robert Lemke)[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]