Taduhepa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taduhepa
królowa starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 1366 p.n.e.
Ojciec Tuszratta
Matka Juni
Mąż Amenhotep III
Mąż Echnaton
Dzieci Tutanchamon (?)

Taduhepa (hur. Tadu-Hepa lub Tatu-Hepa, ur. ok. 1366 r. p.n.e.) - mitannijska księżniczka, córka króla Tuszratty i jego żony, królowej Juni, żona faraona Amenhotepa III, a później Echnatona, najprawdopodobniej była tą samą osobą, co Kija, a więc być może była także matką faraona Tutanchamona.

Tabliczka z tekstem w piśmie klinowym będącym listem króla mitannijskiego Tuszratty do faraona egipskiego Amenhotepa III z propozycją małżeństwa pomiędzy faraonem a córką Tuszratty Taduhepą; jeden z listów z Amarna; ok. 1350 p.n.e.; zbiory British Museum (WAA 29791).

Została wysłana z Mitanni na królewski dwór tebański pod koniec rządów Amenhotepa III, a więc niedługo przed rokiem 1351. W zamian za nią jej ojciec, Tuszratta zażądał od faraona złotego posągu naturalnych rozmiarów, będącego jej realną podobizną (ku ukojeniu tęsknoty za córką) i wielkich ilości złota (gdyż, jak napisał w liście do faraona "w kraju mego brata złoto jest w większej obfitości niż kurz"). Ok. 1351 została żoną lub konkubiną czterdziesto- lub pięćdziesięcioletniego Amenhotepa III, który wkrótce potem zmarł. Taduhepa została więc jedną z drugorzędnych żon nowego władcy Echnatona. Niektórzy uczeni identyfikują ją jako Kiję, która była według źródeł i osobistych tytułów najbardziej ukochaną żoną Echnatona, gdyż jako jedyna dała mu męskiego potomka - Tutanchamona.

Oprócz tego, Taduhepa bywa też identyfikowana z królową Nefertiti.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogusław Kwiatkowski: Poczet faraonów: Życie, legendy, odkrycia. Warszawa: Iskry, 2002. ISBN 83-207-1677-2.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]