Tameichi Hara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tameichi Hara

Tameichi Hara (jap. 原為一 Hara Tameichi?, ur. 16 października 1900 w Takamatsu, zm. 10 października 1980) – oficer Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej, komandor, autor książki opisującej wojnę na Pacyfiku z japońskiego punktu widzenia, twórca nowatorskiego wykorzystania torped, dowódca niszczycieli "Amatsukaze", "Shigure" oraz lekkiego krążownika "Yahagi".

Hara ukończył Imperialną Japońską Akademię Marynarki Wojennej w Etajima w lipcu 1921. Na początku wojny został dowódcą niszczyciela "Amatsukaze", od 9 marca 1943 – niszczyciela "Shigure", a od 22 grudnia 1944 – lekkiego krążownika "Yahagi".

13 listopada 1942 Amatsukaze zatopił amerykański niszczyciel USS Barton w czasie bitwy pod Guadalcanalem. Hara jako kapitan Amutsukaze brał udział również w bitwie na Morzu Jawajskim, w okupacji Wysp Bożego Narodzenia i zatopił okręt podwodny USS Perch. Podczas służby na Shigure był zaangażowany w kilka potyczek morskich w ostatnim etapie walk o Wyspy Salomona. Ostatnią jego wyprawą wojenną na morzu była samobójcza Operacja Ten-gō. Wobec przytłaczającej przewagi, jego okręt Yahagi został zatopiony, lecz Tameichi Hara przeżył. Pod koniec wojny trenował w Katawana młodych mężczyzn do ataku na najeźdźców, którzy mieli w tym celu przebierać się za kobiety i księży. Po kapitulacji Japonii dowodził statkiem handlowym przewożącym sól. Jego wspomnienia, przetłumaczone na angielski, stały się ważnym źródłem dla historyków zajmujących się tematyką wojny na Pacyfiku.

Lista awansów na stopnie oficerskie[edytuj | edytuj kod]

  • grudzień 1924 – podporucznik
  • 1 grudnia 1926 – porucznik
  • 15 listopada 1933 – kapitan
  • listopad 1938 – komandor podporucznik
  • 1 maja 1943 – komandor

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]