Tanie linie lotnicze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryanair, Boeing 737-8AS
EasyJet A319, Airport Amsterdam Schiphol
Norwegian, Boeing 737-800
Germanwings, Airbus A319
Wizz Air, Airbus A320

Tanie linie lotnicze (low cost carrier, LCC[1]) – linie obsługiwane przez przewoźników niskobudżetowych (low cost) oferujących usługi przewozu lotniczego osób po cenach niższych niż tradycyjne linie lotnicze[2].

Możliwości obniżania cen[edytuj | edytuj kod]

Niższe koszty przewozu pasażerów są możliwe dzięki obniżeniu kosztów obsługi lotu poprzez korzystanie z tańszych w obsłudze lotnisk (często usytuowanych w sporej odległości od miasta docelowego) oraz zrezygnowaniu z wielu usług, zwyczajowo oferowanych w ramach opłat za przelot, takich jak bezpłatne posiłki i napoje na pokładzie, dostęp do gazet i radia oraz pełnej obsługi bagażu. Ponadto zmniejszono do niezbędnego wymaganego przepisami minimum liczbę członków personelu pokładowego, skrócono czas pobytu na lotnisku. Oszczędności uzyskano dzięki ujednoliceniu floty samolotów oraz znacznemu zagęszczeniu miejsc siedzących (mniejsze odstępy między rzędami foteli). Oszczędności uzyskano także dzięki wprowadzeniu na wielką skalę bezpośredniej sprzedaży biletów (głównie przez Internet i telefonicznie)[2]. Pozwoliło to znacząco obniżyć koszty dystrybucji biletów, m.in. dzięki pominięciu drogich pośredników – biur podróży.

Strategie cenowe[edytuj | edytuj kod]

Tanie linie lotnicze aktywnie korzystają ze strategii różnicowania cen. Niektóre z nich zmieniają ceny biletów nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Uśrednione zmiany cen wykazują ogólną tendencję, że im mniej dni do wylotu tym bilety są droższe. Bilety nie drożeją jednostajnie. Zdarzają się znaczne, ale krótkotrwałe, obniżki cen w ostatnich tygodniach poprzedzających lot. Jest to związane z kontrolą wskaźnika load factor, czyli ze staraniem sprzedania jak największej liczby dostępnych miejsc na pokładzie.

Rentowność tanich linii lotniczych[edytuj | edytuj kod]

Jak pokazują analizy ekonomiczne działalności tanich przewoźników udało się obniżyć koszty działalności w porównaniu do tradycyjnych linii lotniczych do 60%. Mimo to nie wszystkim tanim przewoźnikom udaje się zarabiać. O ile np. Southwest Airlines i easyJet rokrocznie przynoszą ogromne zyski, to mniejsi konkurenci (m.in. SkyEurope) co roku przynoszą straty. Jednak straty w tym sektorze mogą przynosić również wielcy przewoźnicy, w 2008 r. po raz pierwszy w historii straty przyniósł Ryanair[3].

Zmiany w tradycyjnym lotnictwie pasażerskim[edytuj | edytuj kod]

Ważnym efektem działalności tanich linii lotniczych jest zwiększenie konkurencyjności na tradycyjnie oligopolistycznym rynku przewozów lotniczych. Wskutek zwiększonej konkurencji także tradycyjni przewoźnicy zaczęli reformować swoją działalność: szukać oszczędności, przygotowywać ciekawsze oferty dla klientów.

Ważniejsi niskobudżetowi przewoźnicy w Europie[edytuj | edytuj kod]

Tanie linie lotnicze w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Definicje i skróty. W: Koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: 2017-11, s. 10.
  2. a b Słownik pojęć Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku). W: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [on-line]. mib.gov.pl. s. 26. [dostęp 2017-03-21].
  3. Kevin Done: Ryanair oblicza straty (pol. • ang.). Financial Times, 2008-07-29. [dostęp 2008-08-07].