Tarantula włoska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pająka. Zobacz też: Mgławica Tarantula, Tarantula (singel Smashing Pumpkins).
Tarantula włoska
Lycosa tarantula
Linnaeus, 1758
Samica tarantuli włoskiej z młodymi. Gerena, Sewilla, Hiszpania
Samica tarantuli włoskiej z młodymi. Gerena, Sewilla, Hiszpania
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina pogońcowate
Rodzaj Lycosa
Gatunek tarantula włoska

Tarantula włoska[1], tarantula apulijska[1], krzeczek tarantula[2] (Lycosa tarantula) – gatunek dużego pająka z rodziny pogońcowatych.

Wygląd: Dorasta prawie do 3 cm, ale dzięki długim, mocnym nogom wydaje się większa. Przeważnie ubarwiona szaro-brązowo, często w maskujące wzory.

Środowisko: Skąpo porośnięte tereny otwarte; wygony i odłogi.

Występowanie: Południowa Europa.

Liczebność: W odpowiednich biotopach nie jest rzadka, a lokalnie bardzo liczna.

Rozród: Partner zbliża się ostrożnie do samicy, by rozładować jej agresję przed przystąpieniem do kopulacji. Kokon z jajami samica nosi przyczepiony do kądziołków przędnych (jak inne pogońcowate). Po wykluciu, młode wpełzają na grzbiet matki i podróżują z nią w ten sposób przez około tydzień.

Pokarm: Owady żyjące na powierzchni ziemi. Tarantula włoska, podobnie jak inni przedstawiciele bogatej w gatunki rodziny pogońcowatych (Lycosidae), goni swoje ofiary lub poluje z zasadzki, by je dopaść. Jej wyjątkowo silne szczękoczułki służą do wstrzykiwania jadu w ciało ofiar.

Uwagi: Ukąszenie tarantuli włoskiej jest bardzo bolesne, jednak nie zagraża życiu człowieka (siła jej jadu jest porównywalna z siłą jadu pszczelego i u nieuczulonej, dorosłej osoby nie pozostawia żadnych śladów na zdrowiu).

Zwyczajowo w kilku językach, m.in. w polskim, mianem "tarantuli" nazywa się niesłusznie wiele większych gatunków pająków, zwłaszcza ptaszników. Jednak w języku angielskim również oficjalnie nazwy wielu ptaszników zawierają słowo "tarantula".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tarantula. W: Encyklopedia PWN [on-line]. [dostęp 2016-08-15].
  2. Władysław Skłodowski: Wykład Zoologji wydany nakładem Władzy Edukacyjnej Królestwa Polskiego. Drukarnia Józefa Ungra, 1861, s. 358.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]