Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach teatru

Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego – działa w Opolu od 1 stycznia 1975 r.

Kamień węgielny pod budowę nowego gmachu zaprojektowanego przez Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego wmurowano w listopadzie 1965 r. na ówczesnym pl. Lenina (obecnie pl. Teatralny), w miejscu dawnych fundamentów Kulturhausu. Otwarcie teatru miało miejsce 23 stycznia 1975 r. wraz z premierą Przedwiośnia w reżyserii Stanisława Brejdyganta. W 1993 r. zespół lalkowy Teatru został przekształcony w niezależny Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Teatr im. Jana Kochanowskiego jest organizatorem corocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", goszczących najlepsze spektakle z całego kraju, które rywalizują o Grand Prix i szereg nagród dla twórców i aktorów. Od 2015 roku zmianie uległa formuła festiwalu: jest on obecnie finałem całorocznego konkursu na inscenizację klasycznego polskiego utworu dramatycznego „Klasyka żywa”.

Modelatornia

Opolski Teatr posiada cztery sceny:

  • Duża Scena (560 miejsc): scena obrotowa o 13 m średnicy z wbudowanymi w nią czterema ogromnymi zapadniami o skoku ponad 5 m, poruszanymi niezależnie od ruchu obrotówki, co jest ewenementem na skalę europejską,
  • Mała Scena (193 miejsca): amfiteatralna, otoczona z trzech stron stromą widownią,
  • Scena na Parterze (80 miejsc): studyjna, w pełni mobilna widownia, umożliwiająca dowolne kształtowanie przestrzeni i zapewniająca bliski kontakt z publicznością.
  • Modelatornia (do 150 miejsc, w zależności od kształtu spektaklu): zaadaptowana na potrzeby sceniczne dawna malarnia teatralna, z w pełni mobilną widownią, przeznaczona przede wszystkim na inscenizacje eksperymentalne.

W foyer działa kawiarnia Wintydż akt II.

Zawodowy polski teatr działał w mieście już od 1945 r. 7 października, jako Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego pokazał pierwszą premierę, którą była Zemsta A. Fredry. Na początku 1949 r. oddano do użytku wyremontowany gmach z widownią na 450 miejsc i profesjonalnym zapleczem technicznym - obecnie mieści się tam Filharmonia Opolska. 1 stycznia 1950 r. teatr zmienił nazwę na Państwowy Teatr Ziemi Opolskiej. W 1958 r. grupa aktorów PTZO założyła Teatr 13 Rzędów, rok później objęty przez Jerzego Grotowskiego. W 1960 r. nastąpiła przeprowadzka do budynku obecnego Teatru Lalki i Aktora, gdzie teatr gościł piętnaście lat – do otwarcia budynku, w którym znajduje się obecnie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]