Filharmonia Opolska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Pomnik naprzeciwko Filharmonii Opolskiej

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera - państwowa instytucja kulturalna działająca w Opolu, z siedzibą przy ul. Krakowskiej 24.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1947 r. powstała pierwsza opolska zawodowa orkiestra - Mała Orkiestra Symfoniczna, którą w 1952 r., po utworzeniu województwa, przekształcono w Wojewódzką Orkiestrę Symfoniczną. 5 lat później człon Wojewódzka zmieniono na Państwowa, a w 1969 r. nadano imię Józefa Elsnera. W 1972 r. instytucję przekształcono w filharmonię. Do dyspozycji słuchaczy i odwiedzających jest wyremontowana w 2006 (?) r. sala koncertowa z 495 miejscami, sala Kameralna ze 120 miejscami oraz Foyer o pow. 168 m.2. Obecnie Filharmonia jest w trakcie gruntownej przebudowy i rozbudowy. Prace mają się zakończyć do maja 2012r.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Orkiestra uczestniczy w szeregu krajowych i międzynarodowych festiwali, np. Wratislavia Cantans, bierze również udział w przygotowaniu m.in. Opolskich Dni Oratoryjnych, Forum im. Witolda Lutosławskiego, Dni Barokowych i Festiwalu Kompozytorów Śląskich. Oprócz koncertów organizowanych w samej filharmonii, orkiestra odbywa szereg wyjazdowych występów. Tradycją już stały się koncerty promenadowe organizowane w letnie niedziele przy stawku na ul. Barlickiego lub na pl. Wolności. Orkiestra grała również w tak nietypowych dla siebie miejscach, jak handlowa Galeria Opolanin czy peron dworca kolejowego.

W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 70 tys. 658 osób[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]