Termopunktura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Termopunktura

Termopunktura – technika leczenia przy pomocy przyżegań, stosowana w medycynie dalekowschodniej.

Termopunktura, podobnie jak akupunktura, oparta jest na oddziaływaniu na odpowiednie punkty na ciele. Miejsca te nie są jednak, jak w akupunkturze, nakłuwane, lecz przypalane patyczkiem owiniętym watą nasączoną substancją leczniczą. Do praktyk tych używane są również papierosy, wypełnione m.in. suszonymi liśćmi bylicy pospolitej[1]. Termopunktura tradycyjnie stosowana była w przypadkach cięższych, gdy akupunktura nie dawała rezultatów[2].

W Europie termopunktura znana jest od XVII-XVIII wieku[1].

Nie ma obecnie żadnych dowodów naukowych na skuteczność tych zabiegów; jedynie 2 badania u chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego wykazały przewagę termopunktury nad innymi metodami orientalnymi (wymaga to dalszych badań)[3].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W języku polskim termin ten został utworzony z przedrostka termo- oraz łacińskiego wyrazu punctura („kłucie, nakłuwanie”), na wzór akupunktury.

Nazwa rozpowszechniona w językach europejskich (np. ang. moxibustion) pochodzi od słowa moxa. Jest ono zniekształceniem japońskiego słowa mogusa (bylica pospolita)[1] (艾), które w języku chińskim wymawiane jest jako ài. Sama nazwa termopunktury pisana jest natomiast znakiem 灸, który po japońsku jest czytany kyū lub yaito, a po chińsku jiǔ.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 164. ISBN 83-05-13407-5.
  2. Wiesław Olszewski: Chiny. Zarys kultury. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2003, s. 136. ISBN 83-232-1272-4.
  3. SY. Kim, Y. Chae, SM. Lee, H. Lee i inni. The Effectiveness of Moxibustion: An Overview During 10 Years.. „Evid Based Complement Alternat Med”, Oct 2009. DOI: 10.1093/ecam/nep163. PMID: 19825873. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]