Przejdź do zawartości

Texaco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Texaco, Inc.
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Harrison (Nowy Jork)

Data założenia

1901

Forma prawna

Corporation

brak współrzędnych
Strona internetowa

Texaco (Texas Company) – amerykański koncern petrochemiczny[1] działający w latach 1901–2001.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Utworzony został w Beaumont w Teksasie (jako The Texas Fuel Company) w 1901 roku przez Josepha Stephena Cullinana(inne języki), Thomasa J. Donoghue’a, Waltera Benona Sharpa(inne języki) i Arnolda Schlaeta(inne języki).

Przez sto lat swego istnienia ulegał licznym przekształceniom, nabywał inne przedsiębiorstwa i wchodził w fuzje z innymi, cały czas rozszerzając zakres swojej działalności początkowo na Stany Zjednoczone, później na inne kraje Ameryki oraz pozostałe kontynenty.

W roku 2001 doszło do fuzji Texaco z innym koncernem tej branży, z Chevronem, w wyniku czego powstała spółka ChevronTexaco[1].

Texaco w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce koncern Texaco operował od roku 1990 za pośrednictwem spółki Batimex z Poznania. W 1992 utworzono spółkę Texaco Marketing Poland. Spółka ta zajmowała się początkowo handlem olejami, smarami i płynami eksploatacyjnymi produkcji Texaco, w tym marki Havoline. Kolejną firmę, będącą stuprocentową własnością spółki-matki utworzono w 1994 pod nazwą Texaco Polska sp.z o.o., a trzy lata później Texaco wchłonęła od Amoco(inne języki) działającą w Polsce firmę Amoco Petroleum Products Poland, w wyniku czego pod marką Texaco rozpoczęło 11 działających tu dotąd jako Amoco stacji paliw, a dalsze trzy w roku kolejnym. W 1999 jednak koncern Texaco zdecydował o wycofaniu się ze sprzedaży detalicznej paliw na rynku polskim. Swoje stacje benzynowe przekazał innej firmie – Shellowi. Nie oznaczało to jednak całkowitego wycofania się z Polski. 1 grudnia 1999 koncern utworzył spółkę Texaco Lubricants Polska sp.z o.o., której zadaniem była sprzedaż w Polsce produktów smarnych Texaco: olejów silnikowych, olejów przekładniowych (do pojazdów i dla przemysłu), olejów hydraulicznych, wielofunkcyjnych, turbinowych, sprężarkowych, izolacyjnych, smarów plastycznych, a także płynów do hamulców pojazdów, płynów do chłodnic i wszelkich dodatków eksploatacyjnych. Texaco w Polsce uruchomił także swój program warsztatowy, polegający na zawieraniu umów o wyposażaniu warsztatów naprawczych w materiały i urządzenia pochodzące od koncernu, dzięki czemu wzmacnia swoją pozycję na rynku jako dostawca produktów smarnych.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Texaco Inc., [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-12-08].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]