The Alan Parsons Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Alan Parsons Project
Ilustracja
Koncert Alan Parsons Live Project w czerwcu 1998 r.
Rok założenia

1975

Rok rozwiązania

1990

Pochodzenie

 Wielka Brytania

Gatunek

soft rock[1], rock albumowy[1], rock progresywny[1], contemporary pop / rock[1]

Wydawnictwo

Charisma Records, Arista Records

Skład
Alan Parsons, Eric Woolfson
Strona internetowa

The Alan Parsons Projectprogresywna grupa rockowa założona przez Alana Parsonsa i Erica Woolfsona. Parsons był producentem i inżynierem dźwięku, a Woolfson kompozytorem 95% muzyki i autorem wszystkich tekstów utworów. Zespół był przedsięwzięciem typowo studyjnym, które opierało się na zatrudnianiu sesyjnych muzyków wykonujących muzykę stworzoną przez Woolfsona. Z tego też powodu grupa nie koncertowała (z jednym wyjątkiem w 1990 roku).

Grupa zazwyczaj ogniskowała swoje albumy wokół jakiegoś tematu przewodniego lub postaci, stąd płyty poświęcone Edgarowi Allanowi Poe czy Isaacowi Asimovowi. W Polsce ogromną popularność zdobył charakterystyczny, animowany teledysk do utworu "Don't Answer Me" w reżyserii Michaela Kaluty z albumu Ammonia Avenue[2], który odnosił sukcesy w popularnym w latach osiemdziesiątych XX wieku programie "Przeboje Dwójki". W piosenkach śpiewał zazwyczaj sam Eric Woolfson, ale wokalistami byli także m.in. Lenny Zakatek, John Miles, Chris Rainbow, Colin Blunstone oraz sam Alan Parsons.

Grupa definitywnie rozpadła się po kilkuletnim konflikcie z Brianem Brolly wokół albumu Freudiana. Ostatecznie zespół stracił prawa autorskie do płyty, które to zdarzenie przypieczętowało jego rozpad. Po rozpadzie zespołu Alan Parsons nadal nagrywał, zaś Woolfson poszedł ścieżką wytyczoną przez albumy Gaudi i Freudiana i skupił się na tworzeniu musicali. Woolfson powrócił do brzmienia The Alan Parsons Project w swoim ostatnim albumie The Alan Parsons Project That Never Was (2009). Eric Woolfson zmarł 2 grudnia 2009 roku[3].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

The Alan Parsons Project:

Alan Parsons Band:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Rovi Staff: The Alan Parsons Project Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-08]. (ang.).
  2. Dale M. Brumfield: Richmond Independent Press: A History of the Underground Zine Scene. Arcadia Publishing, 2013, s. 166. ISBN 978-1-61423-997-0.
  3. William Grimes: Eric Woolfson, Co-Founder of Alan Parsons Project, Dies at 64. www.nytimes.com. [dostęp 2016-10-08]. (ang.).