Ludzka stonoga 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludzka stonoga 2
The Human Centipede 2 (Full Sequence)
Gatunek

horror, gore

Rok produkcji

2011

Data premiery

22 września 2011

Kraj produkcji

Holandia
Wielka Brytania

Język

Angielski

Czas trwania

87 minut
84 minut (wersja brytyjska)

Reżyseria

Tom Six

Scenariusz

Tom Six

Główne role

Laurence R. Harvey
Ashlynn Yennie

Muzyka

James Edward Barker

Produkcja

Tom Six
Ilona Six

Dystrybucja

Bounty Films (UK)
IFC Midnight (USA)[1]

Poprzednik

Ludzka stonoga

Kontynuacja

Ludzka stonoga 3

Ludzka stonoga 2 (ang.) The Human Centipede 2 (Full Sequence) – brytyjsko-holenderski horror wyreżyserowany i wyprodukowany przez Toma Sixa, do którego również napisał scenariusz. Film jest sequelem filmu Ludzka stonoga, również stworzonego przez tego samego filmowca. Początkowo część druga miała mieć premierę od razu na płytach DVD. The Human Centipede 2 zostało przez cenzorów zakazane w Wielkiej Brytanii, lecz po blisku 32 cięciach film dopuszczono do projekcji.

Film nakręcono w obrazie czarno-białym, lecz jedynie w kilku kulminacyjnych momentach zachowano kolor. Główny bohater i jednocześnie antagonista filmu, grany przez Laurence’a R. Harveya, nie wypowiada w filmie ani jednego słowa[2] (nie wliczając krzyków i śmiechu). Druga połowa filmu, wzorem części pierwszej, oferuje w większej ilości w krzyki ofiar, płacz i jęki[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film rozpoczyna się końcową sceną „The Human Centipede (First Sequence)”, włącznie z napisami końcowymi. Głównym bohaterem filmu jest niski, otyły i chory psychicznie Martin Lomax - w średnim wieku astmatyk z Wielkiej Brytanii. W dzieciństwie był wykorzystywany seksualnie przez swojego ojca, teraz psychicznie znęca się nad nim despotyczna matka. Martin jest zafascynowany filmem Toma Sixa do tego stopnia, że postanawia porwać 12 ludzi i w opuszczonym magazynie stworzyć z nich swoją własną ludzką stonogę. W domu posiada prawdziwą stonogę i album ze wszystkimi informacjami na temat aktorów i sposobu stworzenia ludzkiej stonogi, który pojawił się w pierwszym filmie.

W przeciwieństwie do doktora Heitera, który dokładnie dobierał osoby do stworzenia swojej stonogi, Martin atakował przypadkowe osoby, które nieprzytomne związywał i zawoził do opuszczonego magazynu. Do jego ofiar należą m.in. jego agresywny sąsiad, para nastolatków, prostytutka, kobieta w ciąży i jej czarnoskóry mąż.

Martin stara się za wszelką cenę sprowadzić trzech głównych aktorów z pierwszego filmu podając się za agenta Quentina Tarantino, i tylko Ashlynn Yennie przyjmuje fikcyjną ofertę wzięcia udziału w castingu do filmu reżysera. Podczas zszywania ludzi, Martin postanawia uczynić z niej pierwszą w stonodze, by nie musiała połykać czyichś odchodów (tak jak jej postać robiła to w pierwszym filmie). Z powodu śmierci dwójki osób - kobiety w ciąży i mężczyzny w średnim wieku, Martin stworzył stonogę z 10 osób - 5 mężczyzn i 5 kobiet, zszywając ich usta z odbytem przy pomocy zszywacza tapicerskiego.

Kiedy kobiecie w ciąży, którą Martin początkowo wziął za zmarłą, udało się uciec z magazynu, Martin rusza w pogoń za nią. W tym samym czasie Dickowi udaje się siłą oderwać się od odbytu Iana, tym samym dzieląc stonogę na dwie. Martin, po powrocie do magazynu po nieudanej próbie złapania kobiety, w akcie gniewu zaczyna mordować wszystkich po kolei, samą Ashlynn zostawiając na koniec. Nie chcąc jej zabijać, tej udaje się w porę powalić go na ziemię i wprowadzić do jego odbytu jego stonogę. Martin jęcząc z bólu zabija Ashlynn.

Końcowa scena pokazuje Martina oglądającego „The Human Centipede (First Sequence)”, która jest identyczna jak scena początkowa filmu, co może sugerować, że wszystkie wydarzenia rozegrały się tylko w jego umyśle.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Laurence R. Harvey - Martin Lomax
  • Ashlynn Yennie - Panna Yennie / Ludzka Stonoga #1
  • Lee Nicholas Harris - Dick / Ludzka Stonoga #6
  • Lucas Hansen - Ian / Ludzka Stonoga #5
  • Emma Lock - Kim / Ludzka Stonoga #10
  • Dominic Borrelli - Paul / Ludzka Stonoga #4
  • Maddi Black - Candy / Ludzka Stonoga #2
  • Kandace Caine - Carrie / Ludzka Stonoga #3
  • Georgia Goodrick - Valerie / Ludzka Stonoga #9
  • Dan Burman - Greg / Ludzka Stonoga #7
  • Daniel Jude Gennis - Tim / Ludzka Stonoga #8
  • Katherine Templar - Rachel
  • Peter Blankenstein - Alan
  • Bill Hutchens - Dr. Sebring
  • Vivien Bridson - Pani Lomax
  • Tom Six - Pan Lomax (głos)
  • Peter Charlton - Jake
  • Daniel De'sioye - Dziecko

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Tom Six potwierdził w 2010 roku, że pracuje nad sequelem The Human Centipede, i najprawdopodobniej powstanie też trzeci film w serii[4]. Powiedział, że fabuła powstanie na bazie tej z pierwszego filmu, a ludzka stonoga tym razem będzie liczyć 12 osób. Tagline filmu brzmi: „100 medically inaccurate” (co w dosłownym tłumaczeniu brzmi: „W 100% niezgodny z medycyną”), co ma kontrastować z taglinem pierwszego filmu: „100 medically accurate” („W 100% zgodny z medycyną”). Six oznajmił, że sequel będzie dużo ostrzejszy, a część pierwsza będzie przy nim wyglądać „jak My Little Pony[5].

Początkowo spekulowano na temat faktu, jakoby postacie grane przez Ashlynn Yennie i Akihiro Kitamurę, pomimo śmierci obydwu w pierwszym filmie, miałyby powrócić w sequelu[6]. Dodatkowo, Ashley C. Williams, której postać jako jedyna przeżyła w całym filmie, była widziana na planie filmowego horroru w Anglii w 2010 roku, przez co podejrzewano, że powtórzy swoją rolę jako Lindsay w drugiej części[7]. W kolejnych wywiadach Ashlynn Yennie - jedyna aktorka z głównej obsady pierwszego filmu biorąca udział w drugiej części, oznajmiła, że w sequelu widzowie ujrzą „krew i gówno” którego nie widzieli w pierwowzorze[6].

Kręcenie filmu rozpoczęto w czerwcu 2010 roku w Londynie. Pierwszy trailer ukazał się 24 września, w którym Six przedstawił Martina jako „nowego doktora”[8].

Według słów Sixa, część druga diametralnie różni się od części pierwszej z dwóch powodów. Po pierwsze, gdy pisał scenariusz do First Sequence, wiedział, że ludzie będą chcieli więcej „krwi i gówna” niż zostanie to pokazane; po drugie, obydwa filmy przedstawiają w inny sposób jego antagonistów i jednocześnie głównych bohaterów: First Sequence jest w kolorze, kamera porusza się powoli, fabuła bardziej skupia się na ofiarach niż na doktorze Heiterze. W Full Sequence natomiast, obraz jest czarno-biały, akcja dzieje się dynamicznie, a fabuła skupia się bardziej na Martinie aniżeli na jego ofiarach. Wprawdzie część druga została nagrana w kolorze, lecz Six uznał, że film jest straszniejszy w czarno-białym obrazie[9].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2011 roku, British Board of Film Classification odmówiło zaklasyfikowania Full Sequence i zezwolenia na wydanie go na DVD, co było jednoznaczne z tym, że nie można było legalnie uzyskać filmu na terenie Wielkiej Brytanii[10]. Część pierwsza przeszła z najwyższą kategorią wiekową, gdyż, pomimo iż była „niewątpliwie beznadziejnym i obrzydliwym filmem”, to jednak sposób przedstawienia stonogi jako „medycznego eksperymentu” był dopuszczalny[11].

BBFC uznało, że Full Sequence jest filmem zbyt ekstremalnym dla kategorii wiekowej +18, oraz był „seksualnie okrutny i obsceniczny”[12]. Zaznaczono również, że ludzka stonoga jest przede wszystkim obiektem zdeprawowanego seksualnie umysłu głównego bohatera. Skrytykowali film za temat, którym jest „seksualne podniecenie wywołane degradacją, poniżeniem, ćwiartowaniem, torturowaniem i mordowaniem nagich ofiar nie tylko dla bohatera filmowego, ale i dla widzów”. Ostatecznie BBFC uznało, że nawet po największej ilości cięć, film wciąż nie będzie nadawał się do dystrybucji na terenie wysp[10].

Reżyser Tom Six skrytykował decyzję BBFC za spoilery na temat filmu, oraz powiedział: „[Film jest]...fikcyjny. Nie prawdziwy. Całkowicie udawany. To sztuka...”. Uznał również, że każdy widz powinien móc indywidualnie zdecydować, czy chcieć obejrzeć ten film[13].

W październiku 2011, BBFC postanowiło zaklasyfikować film do kategorii wiekowej +18 po 32 cięciach i wycięciu 2 minut i 37 sekund filmu[14]. Do wyciętych scen należą:

  • Martin nakładający papier ścierny na penisa i masturbujący się podczas oglądania The Human Centipede.
  • Zbliżenie na scenę wybijania zębów Alana młotkiem.
  • Zbliżenia na sceny zszywania ust do odbytów.
  • Zbliżenia na sceny defekowania do ust każdej z ofiar.
  • Scena z Martinem nakładającym drut kolczasty na swojego penisa, po czym brutalnie gwałcącym nastolatkę Kim będącą ostatnią w stonodze.
  • Scena z zabiciem nowo narodzonego dziecka.
  • Zbliżenie na scenę, gdy Dick odrywa się od odbytu Iana.

Australia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo oryginalna wersja Full Sequence została dopuszczona do kategorii +18[15], jednakże, minister sprawiedliwości Brendan O’Connor poprosił o ocenę i recenzję filmu. Filmowi, decyzją trzyosobowej grupy, jednogłośnie odmówiono klasyfikacji[16]. Decyzję tę poparło kilka organizacji chrześcijańskich.

Po odmówieniu filmowi klasyfikacji, Monster Pictures zaplanowało wydanie zmodyfikowanej wersji filmu[17], w której wycięto 30 sekund filmu[18]. Wersja ta przeszła z certyfikatem +18.

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Film miał premierę 22 września 2011 roku na Fantastic Fest w Austin w Teksasie. Dystrybutor filmu, IFC Films, dał każdemu z publiczności woreczki na wymiociny, ponadto przed kinem postawiono karetkę, z której pomocy skorzystała tylko jedna osoba[19].

Full Sequence doczekał się w Stanach Zjednoczonych jedynie nocnych i limitowanych pokazów.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ludzka stonoga 3.

Six zaczął pracować nad częścią trzecią już w sierpniu 2011. Oznajmił, że film będzie inny od swoich poprzedników, i również zacznie się zakończeniem poprzedniej części (zakończenie rozpoczynające film ma przypominać ciąg). Six wyjawił również, że część trzecia odpowie na pewne pytania, będzie miało „dziwne, szczęśliwe zakończenie”, i będzie ostatnią części w serii, gdyż nie chce już więcej filmów o ludzkiej stonodze[9]. W wywiadzie dla DreadCentra.com powiedział, że przy The Human Centipede 3 „część druga będzie przypominać film Disneya. Część trzecią nakręcimy w całości w Ameryce, i to będzie mój faworyt... [Film] zdenerwuje wiele ludzi”[20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. REVIEW | “The Human Centipede II (Full Sequence)” Will Satisfy Your Gruesome Expectations | IndieWire [online], www.indiewire.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. The Human Centipede II (Full Sequence) – Variety [online], www.variety.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  3. Fantastic Fest ’11: Human Centipede 2: Full Sequence – Review | Inside Pulse [online], insidepulse.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  4. Tom Six Answers YOUR Questions About 'The Human Centipede' - Bloody Disgusting [online], www.bloody-disgusting.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  5. Film Weekly hooks up with The Human Centipede and Pianomania | Film | The Guardian [online], www.guardian.co.uk [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  6. a b The First Clip Arrives for Supernatural Episode 8.01 - We Need to Talk About Kevin - Dread Central [online], www.dreadcentral.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-29] (ang.).
  7. Horror & Thriller Shows | Chiller [online], www.fearnet.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  8. Exclusive Premiere: The Teaser Trailer for “The Human Centipede II (Full Sequence)” – IFC [online], www.ifc.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-03] (ang.).
  9. a b Tom Six and Laurence Harvey THE HUMAN CENTIPEDE 2 Interview | Collider [online], collider.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-07] (ang.).
  10. a b The Human Centipede sequel just too horrible to show, says BBFC | Film | The Guardian [online], www.guardian.co.uk [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  11. The Human Centipede sequel: no sexual sadism please, we're British | Film | The Guardian [online], www.guardian.co.uk [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  12. Human Centipede 2 banned by the BBFC | GamesRadar [online], www.totalfilm.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  13. 'Human Centipede' director hits back at BBFC ban - NME [online], www.nme.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  14. The Human Centipede II is passed for UK release | Best For Film [online], bestforfilm.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  15. Movie ratings miss their targets [online], www.theaustralian.com.au [dostęp 2017-11-15].
  16. 3 December 2008
  17. The Human Centipede II to be resubmitted to the Classification Review Board - Cinetology [online], blogs.crikey.com.au [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  18. Cut horror film to crawl back on screens [online], www.canberratimes.com.au [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-30] (ang.).
  19. REVIEW | “The Human Centipede II (Full Sequence)” Will Satisfy Your Gruesome Expectations | IndieWire [online], www.indiewire.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  20. #SDCC 2013: RoboCop Rating Revealed - Dread Central [online], www.dreadcentral.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-30] (ang.).