British Board of Film Classification

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo British Board of Film Classification

The British Board of Film Classification (BBFC), pierwotnie British Board of Film Censors, jest organizacją odpowiedzialną za klasyfikację i cenzurę filmów oraz niektórych gier w Wielkiej Brytanii.

Oceny[edytuj | edytuj kod]

Ograniczenie Informacje
BBFC Uc 2002.png
Universal Children
Przeznaczone dla wszystkich. Nie zawiera treści nieodpowiednich. Nieużywane od 2009 roku.
BBFC U 2002.png
Universal
Zawartość jest odpowiednia dla dzieci od lat czterech i starszych. Nie zawiera materiałów, które rodzice mogliby uznać za nieodpowiednie.
BBFC PG 2002.png
Parental Guidance
Filmy i gry, w których zalecana jest kontrola ich oglądania czy użytkowania przez młodsze dzieci, i w razie potrzeby wyjaśnianie niezrozumiałych dla nich treści. Zawartość jest łagodna.
BBFC 12A 2002.png
Od lat 12
Dla osób poniżej 12 roku życia tylko pod opieką dorosłego, w kinie jest wymagane towarzystwo osoby dorosłej. Ta klasyfikacja dotyczy wyłącznie filmów pokazywanych w kinie. Ich zawartość uznano za wysoce szkodliwą dla dzieci.
BBFC 12 2002.png
Od lat 12
Filmy i gry, których odbiór wymaga pewnego doświadczenia i wiedzy o świecie. Zawartość jest umiarkowana. Niektóre klasyfikacje powyżej kategorii "12" mają znaczenie jedynie doradcze, nie są prawnie wiążące. Dla kontrastu, klasyfikacje poniżej mają prawne ograniczenia - tzn. nielegalna jest sprzedaż lub prezentowanie takich produkcji osobom młodszych niż wyznaczony limit wieku. Oznacza to, że gra lub film jest odpowiedni od 12 roku życia.
BBFC 15.svg
Od lat 15
Nie dla osób w wieku poniżej 15 lat.
BBFC 18 2002.png
Od lat 18
Za filmy i gry dla dorosłych uznaje się te, przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.
BBFC R18 2002.png
Od lat 18
Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą oglądać tak oznaczonych filmów w kinie ani ich kupować czy wypożyczać. Ta klasyfikacja dotyczy wyłącznie filmów. Ich zawartość uznano za wysoce szkodliwą dla niepełnoletnich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]