My Little Pony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

My Little Pony (pol. „Mój mały kucyk”) – marka należących do Hasbro zabawek, seriali animowanych oraz produktów licencyjnych, takich jak ubrania, artykuły biurowe i papiernicze, oraz inne drobne (gadżety) adresowane głównie do dziewczynek. Początki marki sięgają 1983 roku, kiedy rozpoczęła się produkcja zaprojektowanych przez amerykańską projektantkę Bonnie Zacherle figurek kucyków. Kucyki charakteryzowały się kolorowymi ciałami, długimi grzywami i ogonami wykonanymi z nylonowych włosów, oraz unikatowymi symbolami na bokach (określanymi od roku 2003 mianem „uroczych znaczków”).

Wygląd kucyków ulegał zmianom czterokrotnie: Kolejne linie figurek były produkowane w latach 1983–1995 (do roku 1992 na rynek amerykański), 1997–2003 (do roku 1999 na rynek amerykański), 2003–2009, 2009–2010 i od 2010–2019.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalne kucyki zostały stworzone przez Bonnie Zacherle przy współpracy z rzeźbiarzem Charlesem Muechingerem i menedżerem Steve’em D’Aguanno. Wniosek patentowy na wzór zdobniczy dla zabawki – zwierzęcia został złożony w 1981 roku a patent został przyznany w roku 1983.

Generacje[edytuj | edytuj kod]

Określenie „generacje” odnosi się do linii zabawek produkowanych w różnych okresach pod tą samą marką, a także do towarzyszących im odpowiednio filmów animowanych.

Generacja pierwsza (1983–1995)[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna linia My Little Pony zadebiutowała w 1983 roku, a w jej skład weszło początkowo sześć kucyków ziemskich (Earth Ponies). Wkrótce seria rozrosła się o kolejne kucyki ziemskie, a także o kucyki – pegazy, kucyki – jednorożce, „trzepoczące kucyki” (Flutter Ponies – mniejsze i szczuplejsze od pegazów, z ruchomymi skrzydłami przypominającymi skrzydła motyla) i kucyki morskie.

W kolejnych latach linia figurek wzbogacała się o różnorodne wariacje czterech powyższych grup:

 • Big Brother Ponies – kucyki płci męskiej,
 • Windy Wing Ponies i Summer Wing Ponies – figurki podobne do Flutter Ponies, lecz jeszcze mniejsze,
 • So-Soft Ponies – figurki z flokowanymi ciałami,
 • Twinkle – Eyed Ponies – figurki z imitacjami kamieni szlachetnych zamiast oczu,
 • Twice-As-Fancy Ponies – figurki z wzorami pokrywającymi całe ciało,
 • Brush ‘n’ Grow Ponies – figurki z dłuższymi ogonami i grzywami,
 • Pony Friends – figurki przedstawiające inne zwierzęta, zaprojektowane w podobnym do kucyków stylu,
 • Baby Ponies – figurki przedstawiające źrebięta, część z nich była mniejszymi wersjami wcześniej zaprezentowanych kucyków i tworzyła zestawy: mama z dzieckiem.

W obrębie tych grup tworzono krótsze, składające się z czterech figurek serie, np.: Cookery Ponies (cztery kucyki ziemskie z symbolami przedstawiającymi różne ciasta), czy Rainbow Curl Ponies (pegaz, jednorożec i dwa kucyki ziemskie z wielokolorowymi włosami zawiniętymi w loki).

Kucyki różniły się także pozami i ułożeniem ciała – łącznie stworzono ok. 80 różnych póz[1].

Część kucyków dostępna była w zestawach zawierających np.: stajnię, bądź walizkę z dodatkowymi akcesoriami.

Sprzedaż wysyłkowa

Na każdym opakowaniu z kucykiem wydrukowany był kupon zawierający określoną ilość punktów (Horseshoe Points), które można było zamienić na rabat przy zakupie specjalnych figurek dostępnych wyłącznie w sprzedaży wysyłkowej. Program sprzedaży wysyłkowej działał w USA i Wielkiej Brytanii. Większość dostępnych w ten sposób kucyków była reedycjami postaci z zestawów, bądź należała do unikatowych serii, takich jak np.: Birthflower Ponies – 12 podobnie wystylizowanych figurek odpowiadających kolejnym miesiącom w roku.

Edycje lokalne

W niektórych krajach kucyki nie były importowane z Chin, czy Hongkongu, lecz były produkowane lokalnie. Te kraje to: Argentyna, Brazylia, Francja, Grecja, Indie, Włochy, Makau, Meksyk i Hiszpania. Niektóre z lokalnie produkowanych kucyków różnią się nieznacznie (np.: kolorem włosów, lub oczu) od swoich międzynarodowych odpowiedników, tworząc w ten sposób kolejne wariacje.

Kucyki Takara

W 1984 roku japońska firma Takara zaprezentowała dwie serie kucyków: Osharena Pony (jap. おしゃれなポニー Osharena ponī) i Kawaii Pony (jap. かわいいポニー Kawaī ponī). Figurki należące do tych serii przedstawiały antropomorficzne wersje kucyków i były dostępne jedynie w Japonii[2].

Generacja druga (1997–2003)[edytuj | edytuj kod]

Linia produkowana w latach 1997–2003 (do roku 1999 na rynek amerykański), nazwana Friendship Garden Ponies. Kucyki z tej serii były mniejsze, smuklejsze i miały dłuższe nogi od swoich odpowiedników z lat 80. Seria ta nie odniosła dużego sukcesu w USA, nieco lepiej przyjęła się w Europie.

Na rynku europejskim kucyki drugiej generacji „żyły” w Ponylandzie, w przeciwieństwie do amerykańskich, które zamieszkiwały Friendship Gardens. Seria obejmowała również zestawy zawierające m.in.: pałac i dwór. Większość postaci z tej linii była kucykami ziemskimi, ale na rynek europejski powstało kilka jednorożców oraz „magicznych jednorożców” z przypinanymi skrzydłami. Seria zawierała także dwa kucyki – źrebaki.

W Europie dostępne były również produkty licencyjne, takie jak czasopisma, ubrania, perfumy, czy książeczki do kolorowania. Powstała także gra na komputery PC.

Na rynku japońskim w tym okresie pojawiły się kucykowe breloczki i przypinki do telefonów.

Generacja trzecia (2003–2010)[edytuj | edytuj kod]

Trzecia odsłona marki My Little Pony zadebiutowała w roku 2003. Kucyki z tej linii wizualnie przypominały kucyki pierwszej generacji, były tylko nieco szczuplejsze. W latach 2003–2005 produkowane były jedynie kucyki ziemskie, w późniejszych latach dołączyły do nich również pegazy i jednorożce. Dla tej generacji przywrócono również system sprzedaży wysyłkowej za kupony wycinane z opakowań.

Z myślą o starszych fanach marki, firma Hasbro przygotowała serię designerskich kucyków określanych mianem Art Ponies (część z nich została zaprojektowana przez uznanych artystów, np.: Junko Mizuno). Do sprzedaży trafiły również białe figurki, pozbawione jakichkolwiek elementów graficznych, przeznaczone dla osób przerabiających kucyki[3].

Figurki Ponyville

Były to w całości odlewane z plastiku figurki, nie posiadające nylonowych włosów. Znacznie mniejsze od kucyków do czesania, były również dostępne z różnymi zestawami i akcesoriami. Większość figurek przedstawiała te same postaci, co figurki do czesania.

Produkty licencyjne

W trzeciej generacji do sprzedaży trafiła znacznie większa, niż wcześniej liczba produktów licencyjnych. Obejmowały one pościele, ubrania, naczynia, przybory szkolne i biurowe. Pluszowe kucyki były również dostępne jako nagrody w automatach dźwigowych. Kucyki pojawiły się również jako dodatek do zestawów dla dzieci w sieci restauracji McDonald’s. W sprzedaży znalazły się również produkty skierowane do młodych kobiet, np.: koszulki z nadrukami przedstawiającymi kucyki z pierwszej generacji i opatrzone sloganem Livin’ in the ’80s („Żyjąc w latach 80.").

Core 7

W 2009 roku radykalnej zmianie uległ wygląd kucyków, a serię ograniczono do siedmiu głównych postaci z serialu animowanego produkowanego w tym okresie: Cheerilee, Toola-Roola, Pinkie Pie, Rainbow Dash, Scootaloo, Sweetie Belle i Starsong.

Generacja czwarta (2010–2019)[edytuj | edytuj kod]

Czwarta generacja My Little Pony wystartowała w roku 2010. W tej generacji zabawki powstają w ścisłym związku z serialem animowanym My Little Pony: Przyjaźń to magia i znaczna część dostępnych figurek przedstawia postacie z serialu. Po raz kolejny zmianie uległ wygląd kucyków. Są one teraz drobniejsze, mają bardziej subtelny kształt głowy. Produkowane jest jednak tylko kilka różnych póz i stosunkowo niewielka, w porównaniu z poprzednimi generacjami, ilość postaci.

Dostępne są następujące serie:

Playful Ponies

Są to kucyki wysokości ok. 8 cm z włosami do czesania i akcesoriami takim jak grzebienie, siodła, wózki oraz zwierzątka – towarzysze. Pierwsze sześć figurek, które trafiły do sprzedaży w tej serii, przedstawiało główne bohaterki serialu animowanego: Twilight Sparkle, Rainbow Dash, Fluttershy, Pinkie Pie, Applejack i Rarity. Na rynek europejski trafiły promocyjne dwupaki zawierające jednego kucyka z głównej szóstki i jednego kucyka przygotowanego specjalnie dla Europy. W roku 2011, w odpowiednich miesiącach pojawiły się w sprzedaży walentynkowa edycja Pinkie Pie i wielkanocna edycja Fluttershy. Kolejne edycje figurek z serii Playful Ponies pojawiają się zazwyczaj dwa razy w roku i nawiązują tematycznie do aktualnych wydarzeń z serialu. Ukazały się więc serie Canterlot, Królewski Ślub, Kryształowe Królestwo i Koronacja Księżniczki.

Kucykowe Opowieści

Są to zestawy zawierające co najmniej jednego kucyka Playful Pony i dobrane tematycznie akcesoria, n.p.: farma, lub szkoła.

Ride-Along Ponies

Są to Playful Ponies w zestawie z hulajnogą i zwierzątkiem – towarzyszem.

So-Soft Newborn

Są to pluszowe maskotki przypominające niemowlęta. Seria obejmuje siedem postaci: Sunny Daze, Sweetie Belle, Rainbow Dash, Pinkie Pie, Apple Sprout, Księżniczka Skyla i Spike. Każdy zestaw zawiera butelkę i smoczek.

Shine Bright Ponies

Kucyki ze świecącymi elementami i ruchomymi nogami. Są one nieco większe od Playful Ponies. W serii ukazały się Rarity, Pinkie Pie, Rainbow Dash, Fluttershy, Twilight Sparkle i Księżniczka Luna.

Modne Kucyki

Jest to seria kucyków wyglądających podobnie do Playful Ponies, ale ok. trzykrotnie większych. Każdy kucyk z tej serii ma suknię i bogaty zestaw akcesoriów. W serii ukazało się sześć głównych bohaterek serialu, wszystkie księżniczki (Celestia, Luna i Cadance), Shining Armor, oraz – w limitowanej edycji z okazji San Diego Comic-Conu 2012 – wykreowana przez fanów postać Derpy Hooves.

Fan Favourites

Jest to produkowany w limitowanej serii zestaw zawierający figurki przedstawiające postacie szczególnie lubiane przez fanów serialu. W skład zestawu weszły: biała Księżniczka Celestia (zgodna z serialowym pierwowzorem, w przeciwieństwie do wcześniejszej, różowej wersji), Nightmare Moon, DJ-P0n-3, Lemony Gem, Flower Wishes i Zecora.

Glimmer Wing Ponies

Są to inspirowane odcinkiem serialu pt. Ponaddźwiękowe Bum figurki ze skrzydłami przypominającymi skrzydła motyla. W serii ukazały się: Rainbow Dash, Rarity, Ploomette, Daisy Dreams, Fluttershy, Sweet Song, Diamond Rose i Pinkie Pie.

Design a Pony

Figurki wielkości tych z serii Modny Kucyk, ale w całości z plastiku (bez włosów do czesania), w zestawie z naklejkami i flamastrami do samodzielnej dekoracji. W serii ukazały się Fluttershy i Rainbow Dash.

Crystal Motion

Figurki nieco większe od Playful Ponies, z ruchomymi nogami i głowami. W serii ukazały się Applejack, Twilight Sparkle i Rainbow Dash.

Ponyville

Małe, wykonane w całości z plastiku figurki. Większość z nich jest sprzedawana w nieprzeźroczystych torebkach, nazywanych popularnie Blind Bags. Część ukazała się w zestawach kolekcjonerskich, zawierających szczególnie popularne postaci.

Adaptacje w mediach[edytuj | edytuj kod]

Generacja pierwsza (1983–1995)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mój mały kucyk.

Akcja wszystkich powyższych rozgrywała się w miejscu zwanym Dream Valley, krainie zamieszkanej przez różne magiczne stworzenia, kucyki i odwiedzanej przez dziewczynkę o imieniu Megan. W latach 2004–2006 część powyższych produkcji została wydana na DVD.

 • Opowieści kucyków (1992) – Serial był emitowany na TVN. Przedstawione w nim kucyki zostały poddane silniejszej antropomorfizacji: kucyki mieszkały w mieście, chodziły do szkoły, posiadały pieniądze itp.

Generacja druga (1997–2003)[edytuj | edytuj kod]

Generacja trzecia (2003–2010)[edytuj | edytuj kod]

Filmy wydane na kasetach VHS, oraz płytach DVD
 • Czarujące Urodziny (2003) – Film dołączany do niektórych wczesnych kucyków trzeciej generacji.
 • Taniec w Chmurach (2004) – Film dołączony do pierwszego pegaza w trzeciej generacji (Star Catcher).
 • Przyjaciele nigdy nie są daleko (2005) – Film dołączony do pegaza Hidden Treasure
 • Kucykowe Święta (25 października 2005) – Film sprzedawany na kasetach VHS i płytach DVD. Później był dołączony do figurki Minty.
 • Parada Księżniczki (7 lutego 2006) – Film, w którym ponownie pojawił się znany z pierwszej generacji smok Spike.
 • Uciekająca Tęcza (12 września 2006) – Film wydany na DVD, po raz pierwszy pojawiła się w nim jednorożec Rarity.
 • My Little Pony: A Very Pony Place (6 lutego 2007) – Trzy historie, w których w głównych rolach wystąpiły postacie Lily Lightly, Storybelle i Puzzlemint.
Core 7
Gry na urządzenia mobilne

Generacja czwarta (od 2010)[edytuj | edytuj kod]

 • My Little Pony: Przyjaźń to magia (2010-obecnie)

My Little Pony: Przyjaźń to magia jest serialem animowanym wyprodukowanym przez Hasbro Studios i DHX Media/Vancouver (wcześniej Studio B). Dyrektorem kreatywnym i producentem wykonawczym pierwszego sezonu serialu była animatorka Lauren Faust. Premiera miała miejsce 10 października 2010 na antenie stacji telewizyjnej The Hub. Serial, odnosząc ogromny sukces nie tylko wśród swojej docelowej publiczności, ale także wśród nastolatków i osób dorosłych, stał się częścią kultury remiksu, inspirując liczne parodie, tworzone przez fanów filmy, utwory muzyczne, literackie i graficzne.

 • My Little Pony: Twilight Sparkle, Teacher for a Day (2011) jest łamigłówkową grą komputerową wyprodukowaną przez Ruckus Media, wydaną przez Hasbro, na iOS, dostępną poprzez App Store.
 • My Little Pony: Friendship is Magic (2012) to gra wyprodukowana przez Gameloft dla iOS i Androida. Gra miała premierę 8 listopada 2012.
 • komiks „My Little Pony: Friendship Is Magic” (2012-obecnie) stworzony w oparciu o serial pod tym samym tytułem. Pierwszy odcinek został opublikowany w listopadzie 2012 przez IDW Publishing.
 • My Little Pony: Equestria Girls (2013) to film kinowy wyprodukowany przez Hasbro Studios. Jego premiera odbyła się 16 czerwca 2013 w USA. Głównymi bohaterkami filmu są uczłowieczone wersje wiodących postaci z serialu „Przyjaźń to magia”.
 • My Little Pony Film (2017) to oficjalny film o My Little Pony. Został zapowiedziany w 2014, a jego premiera w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Polsce miała miejsce 6 października 2017.

Fandom wśród osób dorosłych[edytuj | edytuj kod]

Kucyki My Little Pony, dzięki dużej różnorodności, estetyce i przystępnej cenie są popularnymi zabawkami kolekcjonerskimi. Duża część fanów to osoby urodzone w latach 80., które darzą te zabawki sentymentem z okresu dzieciństwa. Społeczność kolekcjonerów My Little Pony organizuje się za pośrednictwem forów internetowych, z których największe ułatwiają wymianę i handel kucykami poprzez system punktów reputacji dla użytkowników[4]. Jedną z popularnych form aktywności jest przerabianie kucyków, poprzez malowanie ich, wymianę włosów, a także bardziej złożone przeróbki, zmieniające kucyka w swego rodzaju rzeźbę[5]. Fani mają możliwość spotykać się na imprezach, takich, jak organizowane od 2003 roku w Indianapolis My Little Pony Fair[6].

Fani serialu Przyjaźń to magia
 Osobny artykuł: Bronies.

Serial My Little Pony: Przyjaźń to magia zyskał zaskakującą popularność wśród osób z grupy wiekowej 15-30 lat, a więc znacznie starszej, niż zamierzona grupa docelowa[7]. Stał się on również inspiracją dla niezwykle bogatej twórczości fanowskiej, obejmującej zarówno fanarty, fan fiction, parodie, jak i ręcznie wykonane pluszowe maskotki[8], rzeźby, zabawki mechaniczne[9], czy gry komputerowe[10]. Fani spotykają się na licznych zlotach i konwentach. Serial będzie miał łącznie 9 sezonów i po tym czasie zostanie zakończony[11].

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Kucyki pojawiały się w licznych filmach i programach telewizyjnych, takich, jak Robot Chicken, Laboratorium Dextera i Weronika Mars. Zabawki pojawiały się także w The Cosby Show, Action Blast!, Mrocznych przygodach Billy’ego i Mandy, Chłopiec poznaje świat, Życie na fali i Pingwiny z Madagaskaru. W filmie Transformers z 2007 roku, kucyk My Little Pony pojawia się jako odniesienie do Hasbro – właściciela obydwu marek.

W Świecie Dysku Terry’ego Prachetta koń, którego Śmierć kupił swojej prawnuczce Susan, nazywany jest My Little Binky (koń Śmierci nazywał się Binky – w polskim tłumaczeniu Pikuś).

Żarty związane z kucykami były wielokrotnie kierowane pod adresem znanych osób. Prezenterka radiowa Laura Ingraham zwracała się do byłego senatora Johna Edwardsa per Silky Pony, odtwarzając jednocześnie motyw muzyczny z serialu My Little Pony w trakcie rozmowy. Jonathan I. Schwartz, CEO Sun Microsystems, został przezwany „MLP” przez Daniela Lyonsa.

Pokrewne hasła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przewodnik po pozach kucyków via www.ponylandpress.com. Dostęp: 8 czerwca 2013.
 2. Sekcja Japonia na My Little Wiki, Dostęp: 8 czerwca 2013.
 3. Oficjalna strona My Little Pony Project. investor.hasbro.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-22)]. via www.hasbro.com. Dostęp: 28 lipca 2014.
 4. My Little Pony Arena – forum kolekcjonerów kucyków, Dostęp: 8 czerwca 2013.
 5. Przykłady przerabianych kucyków na blogu Spoongraphics, Dostęp: 8 czerwca 2013.
 6. My Little Pony Fair – strona oficjalna Dostęp: 8 czerwca 2013.
 7. Artykuł o fanach My Little Pony: Przyjaźń to magia via www.wired.com. Dostęp: 8 czerwca 2013.
 8. Grupa na DeviantArt poświęcona pluszowym kucykom, Dostęp: 8 czerwca 2013.
 9. Zbiory jabłek – zabawka wykonana przez fana, Dostęp: 8 czerwca 2013.
 10. http://www.equestriagaming.com/search/label/game Fanowskie gry o kucykach via www.equestriagaming.com. Dostęp: 8 czerwca 2013.
 11. My Little Pony – sezon 9. ostatnim o przygodach wesołych jednorożców!, Serialowy.pl, 9 marca 2019 [dostęp 2019-03-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]