Theodora Kroeber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Theodora Kroeber
Theodora Kracaw Kroeber Quinn
ilustracja
Data urodzenia

24 marca 1897

Data śmierci

4 lipca 1979

Zawód, zajęcie

pisarka, antropolog

Małżeństwo

Alfred Kroeber

Dzieci

Ursula K. Le Guin, Karl Kroeber

Theodora Kracaw Kroeber Quinn (ur. 24 marca 1897, zm. 4 lipca 1979) – amerykańska pisarka i antropolog, najlepiej znana jako autorka relacji ze spotkań z Ishi – ostatnim członkiem plemienia Yahi z Kalifornii, autorka zbiorów podań i mitów wielu rdzennych kultur z terenów dzisiejszej Kalifornii.

Theodora Kracaw (nazwisko panieńskie) urodziła się w Kolorado, później przeprowadziła się do Kalifornii, gdzie studiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1920 uzyskała dyplom w dziedzinie psychologii klinicznej.

Po tym jak została wdową z dwójką dzieci studiowała antropologię, spotkała i poślubiła Alfreda Kroebera, jednego z wiodących amerykańskich antropologów swojego pokolenia, również wdowca. Po jego śmierci napisała jego biografię. Z Alfredem ma córkę (Ursula K. Le Guin – pisarka) i syna (Karl Kroeber – historyk). Jej synowie z pierwszego małżeństwa to Ted i Clifton Kroeber – historyk.

Dziadkiem Theodory był Ludwik Stanisław Kraków, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych z Polski po powstaniu styczniowym. Jego matką, a prababką pisarki była Paulina Krakowowa (z domu Radziejowska), pisarka, nauczycielka, redaktorka czasopisma „Pierwiosnek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ursula K. Le Guin. proszynski.pl. [dostęp 2017-10-23]. (pol.).