Toompea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Toompea widziana z wieży Kościoła św. Olafa
Toompea w XIX wieku
Zamek Toompea

Toompea (z niem. Domberg – wzgórze katedralne) – wapienne wzgórze znajdujące się w centralnej części Tallinna, stolicy Estonii. Jego wymiary to mniej więcej 250 na 400 m i jest około 30 m wyższe od otaczających terenów. Obecnie w starym Zamku Toompea, znajdującym się na wzgórzu, ma siedzibę Riigikogu - estońskie Zgromadzenie Państwowe, a oprócz tego na Toompea znajduje się też siedziba Rządu Estonii.

Toompea jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze należy do klintu północnoestońskiego, który jest częścią klintu bałtyckiego. Znajduje się około 1,5 km na północny zachód od piaskowcowej wyżyny północnoestońskiej. Jest z nią połączona wąską piaskowcową granią. W północnej, wschodniej i zachodniej części wzgórza znajdują się klify o wysokości do 25 m, odsłaniające wapienie z ordowiku i kambryjskie piaskowce. Powierzchnia wzgórza to około 7 ha[1].

Toompea wyłoniła się jako wyspa z Bałtyckiego Jeziora Lodowego około 10 000 lat temu[1]. Dzięki ciągłym ruchom izostatycznym połączyła się z lądem w epoce Morza Litorynowego. Wysokość wzgórza dochodzi do 48 m n.p.m.

Mitologia[edytuj | edytuj kod]

W mitologii estońskiej Toompea funkcjonuje jako kurhan usypany na miejscu pochówku Kaleva przez jego żonę Lindę. Z łez, które uroniła opłakując go, powstało jezioro Ülemiste[2]. Opisuje to narodowy epos Kalevipoeg.

Architektura na wzgórzu Toompea[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tallinn Klint. [dostęp 2016-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-07)].
  2. The High Life