Torlak (święty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Torlak
Ilustracja
Figurka Świętego w bazylice katedralnej Chrystusa Króla w Reykjavíku.
Data i miejsce urodzenia 1133
Fljótshlíð
Data i miejsce śmierci 23 grudnia 1193
Skálholt
Czczony przez Kościół katolicki
Kanonizacja 1198 a następnie 26 października 1980
Þingvellir a następnie Rzym
przez Althing a następnie przez papieża Jan Pawła II
Wspomnienie 23 grudnia
Atrybuty szaty i insygnia biskupie
Patron Islandii
Szczególne miejsca kultu Bazylika katedralna Chrystusa Króla w Reykjavíku

Torlak CRL, (znany również jako Þorlákur Þórhallsson, Torlak Thorhallsson, Thorlac Thornalli, Þorlakr, Thorlakur i Thorlac Thorhallsson; ur. 1133, zm. 23 grudnia 1193) – islandzki duchowny katolicki, biskup Skálholtu, uznawany przez Kościół katolicki za świętego, patron Islandii[1].

Św. Torlak pochodził z bogatej islandzkiej rodziny. Został wyświęcony na księdza w wieku 18 lat. Przez około 10 lat studiował za granicą - w Paryżu i w Lincoln w Anglii. Do Islandii powrócił w 1161, gdzie założył klasztor augustiański. W 1178 został biskupem Skálholtu, jednej z dwóch ówczesnych islandzkich diecezji. Pozostał nim aż do śmierci w 1193.

W 1198 islandzki parlament Althing uznał go za świętego. Oficjalnie Kościół katolicki ogłosił go świętym 14 stycznia 1984. Papież Jan Paweł II ogłosił go wówczas patronem Islandii. Wspomina się go 23 grudnia - dzień ten, nazywany Þorláksmessa, jest świętem narodowym Islandii. Tradycja ta przetrwała, choć współcześnie główną religią tego kraju jest luteranizm. Obok Gudmunda Arasona i Jana Ögmundssona jest najbardziej czczonym świętym pochodzącym z Islandii.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Krucjata. Kanonicy Regularni Laterańscy. [dostęp 2009-11-22].

Linki zewnętrzne[edytuj]