Traszka chińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Traszka chińska
Cynops orientalis[1]
(David, 1873)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy ogoniaste

Rodzina

salamandrowate

Rodzaj

Cynops

Gatunek

traszka chińska

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Traszka chińska (Cynops orientalis) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Traszka chińska należy do mniejszych traszek. Osiąga długość od 6 do 9 cm, chociaż niektóre źródła podają minimalnie większe rozmiary - ok. 10 cm. Jest płazem o smukłej i drobnej budowie ciała. Głowa jest spłaszczona lekko w płaszczyźnie poziomej, zakończona niewielkim otworem gębowym. Oczy są umiejscowione po jej bokach. Tułów ma obły kształt i podobnie jak głowa delikatnie spłaszczony grzbietobrzusznie. Na końcu ciała znajduje się ogon osiągający długość mniej więcej tą samą co ciało. Kończyny są szeroko rozstawione i opatrzone drobnymi szczupłymi palcami. Na przednich łapach są to cztery na tylnych pięć palców. Skóra jest dość gładka, wydziela spore ilości śluzu i zawiera gruczoły produkujące substancje toksyczne dla obrony przed wrogami. Ubarwienie grzbietu jest przeważnie ciemnobrązowe do czarnego, brzuch pokrywa ostrzegawczy pomarańczowy kolor upstrzony ciemnymi plamami, który jak w przypadku kumaków działa na potencjalnych wrogów odstraszająco.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj Cynops obejmuje kilka gatunków traszek prowadzących w głównej mierze wodny tryb życia. Do najczęściej spotykanych w handlu i hodowli gatunków należą Cynops pyrrhogaster i Cynops orientalis. Traszka chińska pochodzi ze środkowo i południowo-wschodnich Chin. Naturalnym dla niej siedliskiem są stojące, spokojne zbiorniki wodne o dosyć niskich temperaturach. Dno ich, przeważnie pokryte mułem, porastają gęsto wodne rośliny, które są naturalnym dostawcą odpowiednich ilości tlenu oraz służą zwierzętom jako miejsce ukrycia i rozrodu. Sporadycznie można napotkać osobniki tego gatunku w wodach bardzo wolno płynących. Pod osłoną nocy czasem wychodzą na ląd.

Gody[edytuj | edytuj kod]

Zachowania godowe traszek są dość skomplikowane i przyjmują u nich formę szeregu różnych zachowań, głównie ze strony samca, mających na celu doprowadzenie samicy do podjęcia składanego przez niego spermatofora, czyli pakietu galaretowatej substancji zawierającej nasienie. W przypadku Cynops orientalis w trakcie godów samiec staje się pobudzony i dość gwałtownie napastuje samicę. Jego gruczoły kloakalne mocno nabrzmiewają, podpływając do partnerki owija ją ogonem, czasem nawet kąsa. Gdy dojdzie do podjęcia spermatofora, a samica jest w trakcie owulacji składane są jajeczka. Każde z nich przesuwając się w kierunku otworu "wyjścia" przemieszcza się obok pakietu nasienia. W ten właśnie sposób dochodzi do zapłodnienia. Samica składa jajeczka przyklejając je do liści i delikatnie skleja ich brzegi aby zapewnić im tym samym lepszą ochronę i zaopatrzenie w tlen. Składanie jaj może być czynnością rozciągniętą w czasie. Samica bowiem może to robić kilkakrotnie od czasu wchłonięcia spermatofora w różnych odstępach czasowych. Podobnie jak innym traszkom umożliwia jej to zdolność okresowego przechowywania zachowującego swe właściwości nasienia. Po zaobserwowaniu złożenia jaj należy albo przenieść je do oddzielnego zbiornika, albo odseparować dorosłe, gdyż z czasem mogą one potraktować jajeczka jako pokarm. Larwy wylęgają się po około 10 dniach. U gatunku tego możliwe jest również występowanie neotenii.

Zimowanie[edytuj | edytuj kod]

Nie jest wymagane. Stosuje się raczej okresowe obniżenie temperatury, które jednocześnie jest bodźcem prowokującym zachowania rozrodcze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cynops orientalis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Cynops orientalis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Traszka chińska (Cynops orientalis David, 1873) - opis hodowli w niewoli