Tratwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tradycyjna tratwa
Pneumatyczna tratwa ratunkowa na SY Bies

Tratwa – jakakolwiek płaska konstrukcja służąca podróżowaniu na wodzie. Najczęściej wygląda jak prosta łódź pozbawiona kadłuba.

Tradycyjne bądź prymitywne tratwy są konstruowane z drewna bądź trzciny. Nowocześniejsze używają wytrzymałych, wielowarstwowych, impregnowanych materiałów. W zależności od rozmiaru mogą posiadać maszt lub inne elementy.

Rodzaje tratew[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Tzw. tratwy pierwotne. Budowane ze związanych pni drzew, belek, pęki, trzciny, gałęzi, konarów. Utrzymują się same na wodzie. Służą do transportu ludzi i towarów.

Rodzaj drugi[edytuj | edytuj kod]

Płaski statek rzeczny zrobiony z połączonych bali drewna, lub gałęzi trzciny poruszający się z prądem rzeki lub za pomocą pycha. Ten typ tratwy był jednym z pierwszych pojazdów wodnych, który z uwagi na wielkość mógł być nazywany statkiem, jednakże z definicji nim nie jest. Taka tratwa była używana między innymi przez bohaterów serialu "Lost".

Rodzaj trzeci[edytuj | edytuj kod]

Ratunkowa o dwóch typach:

  1. Sztywna – wykonana z korka drewna, plastiku bądź metalu. Zastępuje łódź ratunkową.
  2. Pneumatyczna – składana łódź ratunkowa posiadająca samoczynne urządzenia do napełniania i rozkładania się, wyposażona w prowiant, lekarstwa, urządzenia sygnalizacyjne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]