Trawnik (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trawnik
Rok założenia 1979
Gatunek reggae, ska, punk
Skład
Krzysztof Bień, Piotr Trela,

Jacek Wojcieszuk, Marcin Charłampowicz, Mariusz Radzikowski, Dawid Ludkiewicz

Byli członkowie
Wojciech Szewko, Marcin Rybak,

Mikołaj Kuczkowski, Konrad Kołodziejek, Andrzej Owczynnikow, Henryk Wasążnik, Marek Kaim, Sylwester Kozera, Robert Berger, Tomasz Tarczyński, Tomasz Hołówka, Sergiusz Odorowski, Bartek Smagała

Trawnik – polska grupa muzyczna grająca reggae i ska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 1979 roku na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze próby odbywały się w piwnicy Krzysztofa Bienia, wokalisty zespołu. Pierwotnie muzycy nazwali się Differ (od jednej z części samochodu), a na początku lat 80. zmienili nazwę na Sukces. Od 1981 roku zaczęli występować w klubie Riviera-Remont. Styl zespołu oscylował wokół ska i reggae, widoczna była również inspiracja rock and rollem lat 60. Od Pola Mokotowskiego, na którym spotykali członkowie zespołu, zespół przyjął nazwę Trawnik. W 1982 roku klub Riviera-Remont wysłał Trawnik, wraz z innymi zespołami, na festiwal Open Rock. Trawnik został zauważony przez jury i wystąpił na koncercie finałowym. W roku 1984 grupa zawiesiła działalność.

Od 1984 do 1988 roku w piwnicy domu Bieniów próby miał zespół Miasto, w którym to grali Krzysztof Bień i Kuba Sienkiewicz, to właśnie z Miasta powstały później Elektryczne Gitary. Namowy Sienkiewicza, skierowane pod adresem Bienia, w sprawie reaktywacji zespołu zakończyły się w 1995 roku wydaniem płyty o charakterze retrospektywnym – Czarodzieje , wydawcą było S.P. Records, wystąpił na niej także wspomniany Kuba Sienkiewicz. Po albumie zespół wznowił działalność, w jego drugim składzie grali Krzysztof Bień, Marcin Rybak, Mikołaj Kuczkowski, Mariusz Radzikowski, Andrzej Owczynnikow, Henryk Wasążnik i Marek Kaim.

Śmierć Henryka Wasążnika spowodowała krótką przerwę w działalności zespołu. Trawnik wrócił na scenę w całkowicie zmienionym składzie. Do Krzysztofa Bienia dołączyli Wojciech Szewko, Sylwester Kozera, gitarzysta Robert Berger i perkusista Tomasz "Memel" Tarczyński. W 2000 roku zespół wydał drugą płytę Sztajerska, z kolei w 2001 roku nagrał swoją wersję Telewizji zespołu Kryzys. Kolejna płyta ukazała się nakładem własnym zespołu w lipcu 2003 roku pod tytułem FAFARAFA.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]