Pole Mokotowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pole Mokotowskie
Ilustracja
Staw w zachodniej części Pola Mokotowskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Dzielnica Mokotów, Ochota, Śródmieście
Powierzchnia 68,54[1] ha
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Ziemia52°12′47″N 20°59′52″E/52,213056 20,997778
Strona internetowa
Amatorzy wyścigów konnych na Polu Mokotowskim, ok. 1892
Pole Mokotowskie w pobliżu ronda Jazdy Polskiej
Pole Mokotowskie jesienią

Pole Mokotowskie – kompleks parkowy w Warszawie, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia.

Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al. Armii Ludowej), Waryńskiego, Batorego, Boboli i Rostafińskich. Część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed II wojną światową, ponad 200-hektarowy wówczas obszar Pola Mokotowskiego pełnił m.in. funkcję toru wyścigów konnych (przeniesionych w 1939 na Służewiec) i Lotniska Mokotowskiego. Po przeniesieniu lotniska na Okęcie Pole Mokotowskie zostało przecięte przez ulicę Topolową – obecnie jest to fragment al. Niepodległości.

W 1945 na rogu al. Niepodległości i ul. Wawelskiej ustawiono 167 domków fińskich z 250 lokalami, dar Związku Radzieckiego. Większość domków usunięto. Wśród ocalałych zachował się domek Ryszarda Kapuścińskiego.

Teren zieleni i zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Pole Mokotowskie stanowi ważny element klina napowietrzającego centrum Warszawy, zapewniając swobodny przepływ powietrza do Śródmieścia przy wiatrach południowo-zachodnich. Ze względu na to, że teren Pola Mokotowskiego jest atrakcyjnie usytuowanym rozległym terenem zieleni położonym blisko centrum Warszawy, od wielu lat wywierane są presje by uszczuplić je pod kolejne inwestycje. Już w okresie międzywojennym były plany utworzenia w tym miejscu dzielnicy reprezentacyjnej im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Istniał też plan podziału Pola na działki budowlane sprzedawane za waluty obce celem wspomożenia Funduszu Obrony Narodowej. Pod wpływem władz sanacyjnych wydzielono część Pola koło placu Unii Lubelskiej pod zabudowę (parcelę wykupił Jan Kiepura[2]. Parcelacja wzmogła się po II wojnie światowej; powstały m.in. al. Armii Ludowej, siedziby: GUS, Biblioteki Narodowej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych, budynki Politechniki Warszawskiej, Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, siedziby kilku firm prywatnych.

Od 2005 władze miasta opracowywały miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Pola Mokotowskiego, uchwalony w czerwcu 2009.

Kontrowersje wzbudzały m.in. kwestie samowolnego ogrodzenia części Pola Mokotowskiego w rejonie ul. Rostafińskich i zamiarów zabudowy kolejnych części Pola Mokotowskiego. Na terenach klubu sportowego Skra sąsiadującego z parkiem, a leżącego na terenie objętym projektem planu miejscowego Pola Mokotowskiego, firma deweloperska Global Partners lansowała projekt Park Światła, zakładający odbudowę nowoczesnego stadionu oraz budowę kompleksu wysokich budynków apartamentowo-biurowych. Zamówiła sondaż, który wykazał, że 83% ankietowanych popiera ten projekt, w pytaniach jednak nie pojawiało się określenie Pole Mokotowskie[3]. Tak wysoka zabudowa byłaby niezgodna z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, przewidującym w tym rejonie jedynie funkcje sportu i rekreacji oraz ograniczającym wysokość budynków do 12 m.

Nazwa a położenie[edytuj | edytuj kod]

Wbrew nazwie i powszechnemu mniemaniu, tylko niewielka część Pola Mokotowskiego leży na obszarze dzielnicy Mokotów (część przylegająca do ul. Rostafińskich). Większość Pola (48,61 ha, prawie 71%[1]) leży na terenie Ochoty, a część, na wschód od al. Niepodległości, na terenie Śródmieścia.

Od nazwy parku pochodzi nazwa stacji metra Pole Mokotowskie, leżącej pod biegnącą w pobliżu al. Niepodległości.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zielona Warszawa. [dostęp 2010-10-15].
  2. Marian Spychalski „Warszawa architekta” Bellona 2015 r., ​ISBN 978-83-11-13416-4​, str. 72 i 73
  3. Irlandzki deweloper będzie walczył o możliwość zabudowania Skry. Dziennik, 16 czerwca 2009.
  4. Strona knockoutdesign.eu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]