Tropicale Thaitii Granda Banda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tropicale Thaitii Granda Banda
Rok założenia 1969
Rok rozwiązania 1980
Pochodzenie  Polska (Kraków)
Gatunek jazz, kabaret

Tropicale Thaitii Granda Banda (skrót TTGB, czasami pisane jako Tropicale Thaiti Granda Banda) – humorystyczny zespół muzyczny wywodzący się z Krakowa, działający w latach 1969–1980[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała w roku 1969 w murach krakowskiej PWSM, pod kierownictwem kompozytora i aranżera Zbigniewa Raja. Początkowo formacja nosiła nazwę Duetto Tropicale Longrono Thaitii Tercetto Picolisimo Granda Banda. Po kilku koncertach okazało się, że zbyt długa nazwa nie mieści się na plakatach i skrócono ją do Tropicale Thaitii Granda Banda. W 1976 nazwę ograniczono do Granda Banda[2].

W 1970 w plebiscycie tygodnika „Panorama” uznano zespół za objawienie roku, a występ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu okrzyknięto wybitnym osiągnięciem w dziedzinie piosenki niekonwencjonalnej. Miarą popularności zespołu było wykonanie ponad 3 tysięcy koncertów w Polsce, USA, Kanadzie, Czechosłowacji, NRD oraz coroczny udział w Festiwalu w Opolu, jak i festiwalu Old Jazz Meeting – Złota Tarka w Warszawie[1], na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie, czy na Targach Estradowych w Łodzi. Grupa wielokrotnie występowała w telewizyjnych programach rozrywkowych. Dokonała również wielu nagrań swych piosenek na użytek Polskiego Radia.

W 1980 zespół definitywnie się rozwiązał[1], a Zbigniew Raj zasilił grono twórców Piwnicy pod Baranami[3].

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

W repertuarze zespołu znalazło się wiele tekstów Zbigniewa Raja, który skomponował oraz zaaranżował niemal wszystkie utwory, wykonywane przez TTGB. Wykorzystywano także teksty m.in. Brunona Miecugowa, Ludwika Jerzego Kerna, Marka Pacuły, a czasem sięgano do źródeł niekonwencjonalnych, jak n.p. Śpiewnik dla rzemieślników z 1907 r. W programie zespołu oprócz niestereotypowych piosenek pojawiała się groteska, żart muzyczny, pastisz oraz duża dawka absurdalnego humoru. Pewną część repertuaru stanowiły parodie i żarty, które nie były wydawane na płytach. Nagrywano jedynie utwory własne – zgodnie z polityką repertuarową Polskich Nagrań. Wyjątkiem była „Radość o poranku” Jonasza Kofty, która nagrana została w związku z koncertem towarzyszącym festiwalowi Opole'77 pt. „Nastroje nas troje”.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy skład[2]:

Narastające problemy życia na walizkach zmusiły w 1977 wielu członków do opuszczenia zespołu. Ze starego składu pozostał Zbigniew Raj, Jerzy Dura, Zbigniew Potoczek, a doszli Marek Grausberg, Adam Kapera, Marian Śmiłek, Paweł Bielecki, Krzysztof Szachnowski i Bogumił Dijuk.

W występach wraz z Grandą Bandą brali udział m.in. Zenon Laskowik, Bohdan Smoleń, Tadeusz Drozda, Maciej Pietrzyk, Ryszard Dreger. Przez długi czas w koncertach zespołowi towarzyszył śpiewający kabaretowe piosenki Andrzej Piasecki, a także Jolanta Borusiewicz, Andrzej Zaucha, Andrzej Sikorowski, Wojciech Belon, Zisiz Mocios.

Z zespołem było związanych kolejno troje impresariów: Maja Samulewicz, Karol Reinhard i Ryszard Gebler oraz pracownicy techniczni Jerzy Guzgan, Aleksander Paciorek, Wiesław Orlita, Wiesław Irlik, Stanisław Kędryna, Marek Sadowski.

Płyty[edytuj | edytuj kod]

Na płytach (singel, longplay, CD) znajdują się utwory:

 1. Robotna Frania
 2. Ballada Łazienkowa
 3. Hallo Czy Ci Ze Mną
 4. Na Chorobowem
 5. Marzenia Szalonego Elektroakustyka
 6. Wieczór W Altanie
 7. Raz Na Spacerze
 8. Superprotestsong: Nie Chcemy
 9. Małe Oratorium Piosenkologiczne
 10. Koty Za Płoty
 11. Rzecz O Truciu
 12. Jesteś Dziś Zbyt Chłodna
 13. Płynie Muzyka Z Ust Grzechotnika Zdzicha
 14. Szal Czarny Krwią Zbryzgany
 15. Koniec Krawiectwa
 16. Nie Igraj Sennorito
 17. Radość O Poranku
 18. Zapomnij o mnie tyranie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Tropicale Tahiti Granda. Polskie Radio - Radiowa Agencja Fonograficzna. [dostęp 2009-07-25].[martwy link]
 2. a b c Tropicale Thaiti Granda Banda, Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki [dostęp 2020-08-29].
 3. Raj Zbigniew. W: Biografie [on-line]. empik.com. [dostęp 2009-07-25].[martwy link]