Trzęsidłowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzęsidłowce
Ilustracja
Nostoc pruniforme
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ sinice
Klasa Cyanophyceae
Podklasa Hormogoneae
Rząd Nostocales
Nazwa systematyczna
Nostocales
Cavalier-Smith, 2002

Trzęsidłowce (Nostocales) – rząd sinic. Trychomy 1 rzędu mają rozgałęzienia pozorne lub nie mają żadnych rozgałęzień. Okryte są pochwą.

Występują zarodniki nieprzetrwalne (wszystkie rodzaje spor, w tym hormogonia) i przetrwalne czyli akinety.

W przeciwieństwie do niektórych innych tradycyjnie wyróżnianych grup sinic, badania molekularne wykazują, że Nostocales to takson monofiletyczny[1].

Dzięki obecności heterocyst wielu przedstawicieli jest zdolnych do diazotrofii i wzrostu w środowisku ubogim w formy azotu typowo przyswajalne dla organizmów. To z kolei jest wykorzystywane przez żyjące z nimi w symbiozie inne organizmy. Niektórzy przedstawiciele (z rodzaju trzęsidło) wchodzą w skład porostów. Inni żyją endosymbiotycznie wewnątrz sagowców, wątrobowców czy paproci. Wiązanie azotu cząsteczkowego przez Anabaena azollae współżyjącą z wodną paprocią Azolla pozwala na stosowanie tego układu jako zielonego nawozu na polach ryżowych[2].

Wiele (zwłaszcza z rodzaju Anabaena) żyje w planktonie, jako glony nitkowate, nierzadko osiągając dominującą pozycję i doprowadzając do zakwitów.

Wybrani przedstawiciele:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. K. Litvaitis. A molecular test of cyanobacterial phylogeny: inferences from constraint analyses. „Hydrobiologia”. 468, s. 135–145, 2002. Kluwer Academic Publishers. ISSN 0018-8158. 
  2. January Weiner: Życie i ewolucja biosfery. Podręcznik ekologii ogólnej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1999. ISBN 83-01-12668-X.