Trzy Świnki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzy Świnki
Ilustracja
Trzy Świnki, widok z Mokrej Przełęczy
Państwo

 Polska
 Czechy

Pasmo

Sudety,
Karkonosze

Wysokość

1290 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trzy Świnki”
Ziemia50°47′19″N 15°30′46″E/50,788611 15,512778

Trzy Świnki (niem. Sausteine[1], czes. Svinské kameny[2]) – grupa zamczysk skalnych położona w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, znajdująca się na południowych stokach Szrenicy, na początku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wysokość skałek dochodzi do 8 m. Zbudowane są one z granitu porfirowatego z widocznymi dużymi kremowymi kryształami skaleni[3]. Granit jest gęsto poprzecinany żyłami aplitu, które są gdzieniegdzie spękane w regularną kostkę podobną do szachownicy. Formacje skalne pochodzą najprawdopodobniej jeszcze z okresu plejstocenu, zaś ostateczny kształt nadały im procesy wietrzenia granitu. Procesu te zachodziły wieloetapowo i zależne były od wielu czynników, m.in. lokalnych uwarunkowań klimatycznych (okresowe rozmarzanie), występowanie roślinności czy zawartość minerałów łatwiej ulegających erozji[4].

Legendy związane z powstaniem[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku innych skałek w Karkonoszach, istnieje również legenda związana z powstaniem Trzech Świnek. Opowiada ona o Liczyrzepie, który pewnego razu najął się jako pomocnik w gospodarstwie do wypasu świń. Kiedy przyszedł czas wypłaty, chciwy gospodarz nie chciał jednak dać Liczyrzepie pieniędzy i ukrył trzy świnie chcąc oskarżyć go o ich stratę w trakcie wypasu, i w ten sposób uniknąć płatności. Duch Gór przejrzał jednak zamiary nieuczciwego gospodarza i przywiódł go na miejsce, gdzie ten wcześniej ukrył zwierzęta. Następnie nadymał trzy świnie tak, że pękły, a na koniec zamienił je w kamienie[5].

Turystyka i ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Skałki znajdują się po obu stronach granicy państwowej, w obrębie dwóch parków narodowych – w Polsce jest to Karkonoski Park Narodowy (KPN) i w Czechach Krkonošský národní park (KRNAP). Tuż przy skałkach wiedzie czerwony szlak (z Hali Szrenickiej), niedaleko wiedzie też zielony szlak (ze Szrenickiej Skały). W odległości około 10 minut piechotą znajduje się szczyt Szrenicy i schronisko. Nieco poniżej (idąc szlakiem w kierunku Łabskiego Szczytu) położona jest Mokra Przełęcz, a ponad nią kolejna granitowa skałka – Twarożnik.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 28 maja 1949 r. (nr 44 poz. 592) o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości, 28 maja 1949, s. 2.
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, obiekty fizjograficzne.
  3. Karkonoski Park Narodowy, Tablica numer 15 - Ścieżka przyrodnicza na Szrenicę - Trzy Świnki.
  4. Piotr Migoń, Karkonosze – skały i krajobraz, Jelenia Góra 2012, s. 50-53, ISBN 978-83-935532-4-2.
  5. STANDARD Verlagsgesellschaft m.b.H., Der Hauptmann im Riesengebirge, „derStandard.at” [dostęp 2017-08-29].
  6. Mapa turystyczna. [dostęp 2020-09-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]