Trzy Korony (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzy Korony
Rok założenia 1970
Rok rozwiązania 1972
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock, bigbit
Skład
Maria Głuchowska
Krzysztof Klenczon
Ryszard Klenczon
Grzegorz Andrian
Grzegorz Nogowski
Byli członkowie
Marek Slazyk
Piotr Stajkowski

Trzy Korony – zespół muzyczny założony przez Krzysztofa Klenczona po jego odejściu z zespołu Czerwone Gitary. Działał od wiosny 1970 do wiosny 1972 roku. W roku 1971 nagrał album Krzysztof Klenczon i Trzy Korony, z którego pochodzi utwór „10 w skali Beauforta”.[1]

We wrześniu 2010 podczas sesji zdjęciowej do dokumentalnego filmu 10 w skali Beauforta, muzycy Trzech Koron wystąpili w klubie Stary Rower w Sopocie.

W czerwcu 2011 Agencja Fonograficzna Polskiego Radia wydała drugi album Trzech Koron, dedykowany twórczości Krzysztofa Klenczona. Album został zatytułowany Krzysztof Klenczon i Trzy Korony - (Nie) przejdziemy do historii. Na płycie znalazło się 12 zrekonstruowanych cyfrowo, nie publikowanych dotąd utworów nagranych dla Polskiego Radia, a także dodatkowo dwa utwory w nowym opracowaniu muzycznym, w których wykorzystano oryginalną ścieżkę dźwiękową głosu Krzysztofa Klenczona.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Menadżerem zespołu był późniejszy polityk Andrzej Olechowski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Wolański: Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej Tom III. MTJ Agencja Artystyczna, 2003, s. 288. ISBN 83-911888-8-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]