Tsou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tsou
Populacja 7 tys.
Państwo Tajwan
Język tsou
Religia katolicyzm, protestantyzm
Grupa Aborygeni tajwańscy
Młodzieniec z ludu Tsou, fotografia wykonana przed 1945 r.

Tsou (chiń. ; pinyin Zōu) – rdzenna grupa etniczna zamieszkująca Tajwan, zaliczana do Aborygenów tajwańskich. Zamieszkują górzyste tereny w paśmie Alishan Shanmai, na pograniczu powiatów Jiayi i Nantou[1]. Ich liczebność szacowana jest na ponad 7 tysięcy[1]. Posługują się własnym językiem tsou, dzielącym się na trzy samodzielne dialekty (tsou, kanakanabu i saaroa), niewykazujące bliższych podobieństw do innych języków tajwańskich[2].

Tsou stanowią mocno zróżnicowaną kulturowo i dialektycznie grupę, nie posiadającą wspólnej świadomości[1]. W przeszłości byli łowcami głów[1][2]. Do tradycyjnych zajęć należały myślistwo, rybołówstwo i hodowla zwierząt[2], uprawiali także ziemię stosując gospodarkę wypaleniskową[3]. Dziś zajmują się głównie uprawą ryżu[1]. Tradycyjne społeczeństwo Tsou miało patrylinearny charakter, uprzywilejowaną rolę w nim odgrywali wodzowie, wojownicy i starszyzna[3]. Centralne miejsce w osadzie stanowił dom mężczyzn, kuba, będący miejscem zebrań, rytuałów i przechowywania zdobytych głów[3].

Rdzenna religia Tsou miała charakter animistyczny i opierała się na wierze w zasiedlające świat duchy i bóstwa, z którymi kontaktowano się za pośrednictwem szamanów[2]. Współcześnie większość Tsou jest wyznawcami katolicyzmu i różnych odłamów protestantyzmu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Tsou, dmtip.gov.tw [dostęp 2015-01-15] (ang.).
  2. a b c d James S. Olson: An Ethnohistorical Dictionary of China. Westport: Greenwood Press, 1998, s. 335. (ang.)
  3. a b c Taiwan Country Study Guide. T. 1: Strategic Information and Developments. Washington: International Study Publications, 2013, s. 85. (ang.)