Yami (Tao)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yami
Populacja

4,4 tys.

Miejsce zamieszkania

Republika Chińska

Język

yami

Grupa

Aborygeni tajwańscy

Członkowie ludu Yami

Yami (chiń. 雅美; pinyin Yǎměi) lub Tao (chiń. 達悟; pinyin Dáwù) – rdzenna ludność wyspy Lan Yu u południowo-wschodnich wybrzeży Tajwanu, zaliczana do Aborygenów tajwańskich[1]. Wykazują bliskie pokrewieństwo kulturowe i językowe z ludem Ivatan, zamieszkującym wyspy Batanes na północy Filipin[2], zaś ich język należy do grupy malajsko-polinezyjskiej[3]. W 2014 roku ich populacja szacowana była na ponad 4400 osób[4].

Kultura Yami wyraźnie różni się od kultur innych Aborygenów tajwańskich: jako jedyni nigdy nie byli łowcami głów i nie wyrabiali napojów alkoholowych, jak również nie tatuowali się i nie znali łuków[2][3]. Podstawowym zajęciem Yami jest rybołówstwo oraz uprawa taro i słodkich ziemniaków[3]. Społeczeństwo Yami tradycyjnie nie posiadało przywódców, w sprawach wymagających rozstrzygnięć odwoływano się do autorytetu starszych[5]. Występował jasny podział ról płci: mężczyźni zajmowali się budową łodzi i domów, połowem ryb oraz wyrobem narzędzi, natomiast kobiety zbierały plony z pól, gotowały i szyły ubrania[2].

Tradycyjna religia Yami oparta była na wierze we wszechobecne duchy, przed gniewem których zabezpieczano się nosząc amulety[5]. Wypełniały ją także liczne rytuały i tabu związane z żeglugą i połowem ryb[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John F. Copper: The A to Z of Taiwan (Republic of China). Lanham: Scarecrow Press, 2007, s. 279.
  2. a b c Taiwan Country Study Guide. T. 1: Strategic Information and Developments. Washington: International Study Publications, 2013, s. 86-87.
  3. a b c d Tao (ang.). dmtip.gov.tw. [dostęp 2015-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-12)].
  4. 雅美族(達悟族) (chiń.). apc.gov.tw. [dostęp 2015-01-14].
  5. a b An Introduction to the Yami (ang.). edu.ocac.gov.tw. [dostęp 2015-01-14].