Tunel z Progami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tunel z Progami
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Wąwóz Ostryszni

Właściciel

Lasy Państwowe

Długość

6 m

Głębokość

3,7 m

Wysokość otworów

ok. 380 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku zachodowi

Kod

J.Olk.I-01.04

Położenie na mapie gminy Trzyciąż
Mapa konturowa gminy Trzyciąż, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Tunel z Progami”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Tunel z Progami”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Tunel z Progami”
Położenie na mapie powiatu olkuskiego
Mapa konturowa powiatu olkuskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Tunel z Progami”
Ziemia50°18′45″N 19°51′17″E/50,312389 19,854583
Strona internetowa

Tunel z Progamischronisko w Wąwozie Ostryszni na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się pomiędzy wsiami Imbramowice i Glanów w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Trzyciąż[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się w wysuniętym na zachód filarze skały Organy w lewych zboczach Wąwozu Ostryszni. Ma 3 otwory; wszystkie znajdują się wysoko nad ziemią i dostępne są tylko poprzez wspinaczkę, lub (łatwiej) poprzez zjazd na linie[1].

Jest to typowa rura skalna o owalnym kształcie, opadająca skośnie od otworu północnego do podwójnego zachodniego. Przed otworem zachodnim rura rozgałęzia się i uchodzi dwoma nierównej wielkości otworami na pionowej ścianie. Duży otwór zachodni znajduje się w pionowej ścianie i jest dobrze widoczny z drogi biegnącej dnem wąwozu, północny znajduje się nieco powyżej wąskiej półki[1].

Schronisko powstało w skalistych wapieniach jury późnej i jest pochodzenia krasowego (powstało w wyniku przepływu wody). Na ścianach występują jeszcze resztki polew i wyschnięte grzybki skalne. Dno jest skaliste z niewielką tylko ilością próchniczno-gliniastego osadu. Znajdują się na nim duże bloki skalne. Schronisko jest suche, przewiewne i w całości oświetlone rozproszonym światłem. W niektórych tylko miejscach rozwijają się glony[1].

Historia poznania i dokumentacji[edytuj | edytuj kod]

Otwory schroniska są z ziemi dobrze widoczne, ze względu jednak na trudny dostęp odwiedzane były głównie przez wspinaczy skalnych. W literaturze nie było wzmiankowane. Po raz pierwszy pomierzył go i opisał Adam Polonius we wrześniu 2014 roku. On też sporządził plan schroniska[1].

Kilkadziesiąt metrów dalej na południe w tej samej skale Organy znajduje się drugie schronisko – Schronisko Pionowe w Ostryszni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Adam Polonius, Tunel z Progami, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-08-08].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-08-06].