Twierdza Bač

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Twierdza Bač
Бачка тврђава / Bačka tvrđava
Obiekt zabytkowy nr rej. PKIC 52
Ilustracja
Państwo  Serbia
Prowincja autonomiczna  Wojwodina
Miejscowość Bač
Typ budynku ruiny zamku
Styl architektoniczny gotyk
Położenie na mapie Wojwodiny
Mapa konturowa Wojwodiny, po lewej znajduje się punkt z opisem „Twierdza Bač”
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Twierdza Bač”
Ziemia45°23′35,2″N 19°13′18,1″E/45,393100 19,221700

Twierdza Bač (srb. Бачка тврђава / Bačka tvrđava, węg. Bácsi vár) – ruiny średniowiecznego zamku, znajdującego się w Baču (węg. Bács), w serbskiej prowincji autonomicznej Wojwodina.

Zamek został wybudowany w latach 1338–1342 przez węgierskiego króla Karola Roberta, choć już wcześniej istniały w tym miejscu budowle obronne. Powstał na niewielkiej wyspie, w meandrze rzeki Mostonga, na planie pięciokata. Dostęp do twierdzy był możliwy przez zwodzone mosty, a sam zamek określany był jako twierdza wodna.

Od połowy XV wieku został przebudowywany jako punkt obronny na południowych granicach Węgier. W 1529 roku, trzy lata po bitwie pod Mohaczem, zamek wraz z całą okolicą znalazł się w granicach Imperium osmańskiego, a Bač stał się częścią sandżaku segedyńskiego. W 1699 roku, po wyparciu Turków, włączono go w granice państwa Habsburgów.

W czasie powstania Rakoczego, podczas walk pomiędzy powstańcami i wojskami cesarskimi, został spalony, zniszczony i opuszczony.

Do dzisiaj pozostały rozległe ruiny, z których najbardziej okazały jest, położony centralnie, donżon – w latach 60. XX wieku został on odrestaurowany i obecnie ma sześć kondygnacji, mieszczących niewielkie muzeum. Oprócz niego zachowały się częściowo mury obwodowe, wzniesione z cegły – w ich ciągu wznoszą się cztery wieże (jedna mieściła kaplicę) oraz położony przed dawną fosą barbakan.

Pierwsze prace archeologiczne zaczął prowadzić w 1870 roku Emrich Henszlmann. W 1948 r. obiekt został wpisany na listę Pomników Kultury. Obecnie w ruinach trwają prace zabezpieczające przy murach.

Ruiny zamku

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adamczak S., Firlej-Adamczyk K., Bzowski K., Gołębiowski Ł.: Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Kosowo i Albania. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Pascal, 2011. ISBN 978-83-7513-904-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]