Tygrys z Queensland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tygrys z Queensland
Inne nazwy

Tygrys workowaty

Pierwsze doniesienia

XVII wiek, XVIII wiek

Oficjalny status

Kryptyda

Miejsce rzekomego występowania

Australia, Nowa Gwinea

Tygrys z Queensland, yarri[1], lub tygrys workowaty (nie mylić z wilkoworem tasmańskim, który czasem występuje pod tą samą nazwą), (ang. Queensland Tiger) to legendarne zwierzę, rzekomo zamieszkujące północno-wschodnią Australię[2] oraz Nową Gwineę.[potrzebny przypis]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Drapieżnik z wyglądu przypominający tygrysa. Zbliżony wielkością do dużego psa (długość około 1,5 metra, wysokość 45 cm), ma żółtawą, krótką sierść z czarnymi pręgami na grzbiecie i jaśniejszym brzuchem. Okrągły łeb i spiczaste, odstające uszy upodabniają go do rysia. Ma stosunkowo duże łapy z ostrymi pazurami i długi, puszysty ogon, zakończony kitą. Ma zamieszkiwać słabo zaludnione tropikalne lasy, gdzie poluje na walabie, kangury i inne roślinożerne torbacze. Czasami atakuje zwierzęta hodowlane. [potrzebny przypis]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o "tygrysie" ze wschodniej Australii pojawiają się na przełomie XVII i XVIII wieku (mogły dotyczyć wilka tasmańskiego). Pierwszy dokładny opis "tygrysa z Queensland" pochodzi z 1871. W latach 1870. australijski przyrodnik George Sharp miał spotkać to zwierzę i stwierdził, że różniło się wyraźnie od wilka tasmańskiego; widział też u jednego z miejscowych farmerów skórę z rzekomego "tygrysa". Później tygrysa widziano wielokrotnie, jednak nigdy nie dostarczono badaczom żadnych fragmentów jego ciała. Ostatnie doniesienia pochodzą z lat 60. XX wieku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Boston Public Library, Among cannibals; an account of four years' travels in Australia and of camp life with the aborigines of Queensland;, New York, C. Scribner's sons, 1889 [dostęp 2021-05-08].
  2. Simon Welfare, John Fairley, Arthur C Clarke's Mysterious World, A & W Visual Library, 1981, ISBN 978-0-89104-268-6 [dostęp 2021-05-08] (ang.).