Tygrys z Queensland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tygrys z Queensland
Inne nazwy Tygrys workowaty
Pierwsze doniesienia XVII wiek, XVIII wiek
Oficjalny status Kryptyda
Miejsce rzekomego występowania Australia, Nowa Gwinea

Tygrys z Queensland (lub tygrys workowaty – nie mylić z wilkoworem tasmańskim, który czasem występuje pod tą samą nazwą), (ang. Queensland Tiger) to legendarne zwierzę, rzekomo zamieszkujące północno-wschodnią Australię oraz Nową Gwineę.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Drapieżnik z wyglądu przypominający tygrysa. Zbliżony wielkością do dużego psa (długość około 1,5 metra, wysokość 45 cm), ma żółtawą, krótką sierść z czarnymi pręgami na grzbiecie i jaśniejszym brzuchem. Okrągły łeb i spiczaste, odstające uszy upodabniają go do rysia. Ma stosunkowo duże łapy z ostrymi pazurami i długi, puszysty ogon, zakończony kitą. Ma zamieszkiwać słabo zaludnione tropikalne lasy, gdzie poluje na kangury i inne roślinożerne torbacze. Czasami atakuje zwierzęta hodowlane. Przypuszczalnie jest torbaczem, bo najwyraźniej przegrywa konkurencję z psem dingo, którego unika. Na pewno nie jest wilkiem tasmańskim, bo prowadzi tryb życia, podobny do kotów i świetnie wspina się na drzewa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o jakimś "tygrysie" ze wschodniej Australii pojawiają się na przełomie XVII i XVIII wieku (mogły dotyczyć wilka tasmańskiego). Pierwszy dokładny opis "tygrysa z Queensland" pochodzi z 1871. W latach 1870. australijski przyrodnik George Sharp miał spotkać to zwierzę i stwierdził, że różniło się wyraźnie od wilka tasmańskiego; widział też u jednego z miejscowych farmerów skórę zdartą z tego "tygrysa". Później tygrysa widziano wielokrotnie, jednak nigdy nie dostarczono badaczom żadnych fragmentów jego ciała. Ostatnie doniesienia pochodzą z lat 60. XX wieku.

Teorie[edytuj | edytuj kod]

Nie jest wykluczone, że jakiś bardzo rzadki torbacz o opisanym wyglądzie istniał (lub nawet jeszcze istnieje) w rzeczywistości. Jednak brak jakichkolwiek wiarygodnych dowodów jego istnienia wskazuje, że należy on do tzw. "opowieści myśliwskich" i miejscowych legend.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]