Tytus, Romek i A’Tomek księga VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tytus, Romek i A’Tomek księga VI
Seria: Tytus, Romek i A’Tomek
Scenariusz

Henryk Jerzy Chmielewski

Rysunki

Henryk Jerzy Chmielewski

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1971

Wydawca

Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty

Tematyka

humor

poprzedni
Tytus, Romek i A’Tomek księga V
następny
Tytus, Romek i A’Tomek księga VII

Tytus, Romek i A’Tomek księga VI – szósty kolejny komiks z serii Tytus, Romek i A’Tomek o przygodach trzech przyjaciół Tytusa, Romka i A’Tomka.

Autorem scenariusza i rysunków jest Henryk Jerzy Chmielewski. Album ten ukazał się w roku 1971 nakładem Wydawnictwa Harcerskiego Horyzonty. W ramach oszczędności album był drukowany każdy arkusz tylko z jednej strony w kolorach, przez to kolejne strony książeczki są na przemian kolorowe i czarno-białe. Potocznie księga ta ma opis – Tytus olimpijczykiem. Na drugiej stronie okładki znajduje się Tablica ważniejszych mięśni Tytusa widok od przodu i od tyłu, a na trzeciej kadry komiksowe z Codzienną gimnastyką Tytusa. Na drugiej stronie książeczki jest pięć kadrów jak w prosty sposób krok po kroku narysować oblicze Tytusa. Na stronie 19 zamieszczono tabelę z wagami bokserskimi.

Fabuła komiksu[edytuj | edytuj kod]

Chłopcy zauważają plakat reklamujący olimpiadę w Kogutkowie Górnym, postanawiają się do niej przygotować. Tytus ma być zawodnikiem, Romek trenerem, a A’Tomek kierownikiem grupy. Rozpoczynają kompleksowy trening Tytusa: odpowiednia dieta, proste ćwiczenia, podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze stacjonarnym, trening ze skakanką. Edukują go również teoretycznie odwiedzają Muzeum Sportu. Następnie udają się trąbolotem w góry, aby szkolić Tytusa wysoko nad poziomem morza. Lecz zamiast w Tatrach Tytus ląduje za granicą. Chłopcy rozpoczynają trening bokserski, gdy Tytus zostaje na chwilę sam porywają go gangsterzy. Zauważywszy talent bokserski Tytusa kontynuują jego szkolenie i organizują mu sparingi. Wreszcie dochodzi do prawdziwej walki, Tytus – „długoręki bombardier” mierzy się z mistrzem Ciuciucacy „Żelazną Pięścią”. Tytus przegrywa w pierwszej rundzie, zażywając tabletki nasenne przeznaczone dla przeciwnika. Korzystając z zamieszania chłopcy wynoszą Tytusa do trąbolotu. Podczas podróży Tytusowi śni się, iż startuje w starożytnych igrzyskach greckich. W końcu po perypetiach ze strąconym przez piorun trąbolotem, bohaterowie docierają na olimpiadę. Na miejscu przeżywają ogromne rozczarowanie bo okazuje się to olimpiada... szachowa.

Trąbolot[edytuj | edytuj kod]

A’Tomek nabywa go od pewnego orkiestranta, który po godzinach dorabia sobie wyrabianiem trąbolotów[1]. Z wyglądu przypomina dużą trąbkę, jest koloru żółtego z oszkloną kabiną mogąca pomieścić trzy osoby. Podczas lotu nie słychać jego trąbienia ponieważ rozwija szybkość ponaddźwiękową. Potrafi wciągnąć chmurę jedną stroną a wypuścić drugą w postaci deszczu[2]. Może awaryjnie lądować używając spadochronu[3].

Cenzura[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym wydaniu komiksu gdy Tytus powtórnie odwiedza Muzeum Sportu bawi się szablą mistrza Pawłowskiego, w późniejszych wydaniach Tytus już bawi się szablą mistrza Zabłockiego. Pawłowski wybitny szermierz polski w roku 1976 został aresztowany za szpiegostwo, a jego nazwisko zostało wymazane ze wszystkich publikacji sportowych, w tym i z szóstej księgi Tytusa[4][5].

Wydania[edytuj | edytuj kod]

  • wydanie I 1971 – Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, nakład: 90 000 egzemplarzy
  • wydanie II 1975 – Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, nakład: 50 000 egzemplarzy
  • wydanie III 1979 – Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, nakład: 100 000 egzemplarzy
  • wydanie IV 1996 – Prószyński i S-ka, nakład: 60 000 egzemplarzy, pierwsze w pełni kolorowe
  • wydanie V 2003 – Prószyński i S-ka, nakład: 20 000 egzemplarzy,
  • wydanie VI (wydanie zbiorowe jako Złota księga przygód VIII) 2008 – Prószyński Media
  • wydanie VII 2009 – Prószyński Media
  • wydanie VII 2014 – Prószyński Media

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk J. Chmielewski, Tytus, Romek i A’Tomek księga VI, Prószyński i S-ka, Warszawa 1996, s. 16.
  2. Henryk J. Chmielewski, Tytus, Romek i A’Tomek księga VI, Prószyński i S-ka, Warszawa 1996, s. 17.
  3. Henryk J. Chmielewski, Tytus, Romek i A’Tomek księga VI, Prószyński i S-ka, Warszawa 1996, s. 39.
  4. Prawda o Jerzym Pawłowskim dostęp 2013-10-06.
  5. Tytus, Romek i A’Tomek: Tytus i szabla amerykańskiego szpiega dostęp 2013-10-06. esensja.stopklatka.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)]..

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Jerzy Chmielewski: Tytus, Romek i A’Tomek księga VI. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1996.