Uległość (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uległość
Soumission
Autor

Michel Houellebecq

Typ utworu

powieść, fikcja polityczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Francja

Język

francuski

Data wydania

7 stycznia 2015

Wydawca

Flammarion

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

9 września 2015

Wydawca

Wydawnictwo W.A.B.

Przekład

Beata Geppert

Uległość (fran. Soumission) – futurystyczna powieść autorstwa francuskiego pisarza Michela Houellebecqa z elementami fikcji politycznej, wydana w 2015 roku w dniu zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu, przedstawiająca wizję przyszłości autora.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści toczy się w 2022 roku, gdzie prezydentem zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes należący do Bractwa Muzułmańskiego, który zamienia Francję w kraj wyznaniowy.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Książka była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii[1]. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej Houellebecq économiste[2]. Wydarzenia te sprawiły, że Houellebecq zrezygnował z promocji najnowszej książki i opuścił Paryż[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylvain Bourmeau, "Scare Tactics: Michel Houellebecq Defends His Controversial New Book", www.theparisreview.org, 2 stycznia 2015.
  2. "Houellebecq économiste". alternatives-economiques.fr. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-17)]., www.alternatives-economiques.fr.
  3. "Le frappant télescopage entre la sortie du livre de Houellebecq et l’attentat contre « Charlie Hebdo », www.lemonde.fr, 9 stycznia 2015.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]