Przejdź do zawartości

Ulica Królewska w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Królewska
Stare Miasto
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lublin

Długość

200m

Przebieg
ul. Podwale
0m ul. Wyszyńskiego
40m ul. Żmigród
100m pl. Katedralny
190m ul. Kozia
200m pl. W. Łokietka
200m ul. Lubartowska
Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Królewska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Królewska”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Królewska”
Ziemia51°14′48,2″N 22°34′00,1″E/51,246714 22,566700
Autobus i trolejbus jadące ul. Królewską
Plac Łokietka
Kamienice przy ul. Królewskiej, dalej Nowy Ratusz

Ulica Królewska w Lublinie – ulica położona w centrum Lublina, przebiegająca od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego do Placu Łokietka. W jej pobliżu znajdują się charakterystyczne elementy architektoniczne miasta, między innymi: lubelski kościół archikatedralny, kościół św. Piotra Apostoła, Brama Krakowska i Wieża Trynitarska.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W XVII wieku w tym miejscu znajdowało się przedmieście zwane Korcami, funkcjonował plac targowy Korce oraz droga zwana Traktem Lwowskim[1]. Około 1765 roku na obecnej ulicy Królewskiej znajdowała się poczta, jednak brak źródeł nie pozwala na stwierdzenie jej dokładnej lokalizacji i wyglądu. Prawdopodobnie chodzi o dom rodziny Wolskich, zwany również Starą Pocztą[2].

Jeszcze do początku XIX w. ulica nazywała się Korce. Jej obecna nazwa pochodzi z lat 1815–1830, kiedy to po pożarze Lublina władze miasta postanowiły przebudować miasto oraz wytyczyć nowe trakty handlowe i wojskowe. Wyburzono część budynków jezuickich i wyregulowano przebieg dawnej ulicy Korce, wytyczając ją razem z ulicą Zamojską[1].

Za czasów PRL ulica stanowiła drogę tranzytową i wjazdową do Śródmieścia dla pojazdów jadących od strony Zamościa jako droga międzynarodowa E81 wraz z ul. Zamojską (Buczka). Na placu Łokietka znajdowało się rondo, a całe Krakowskie Przedmieście było przejezdne. W latach 80. XX wieku ulica posiadała nawierzchnię bitumiczną. Ulica przeszła gruntowną przebudowę w 1994 roku, w trakcie której wymieniono kanalizację, nawierzchnię i chodniki.

Ze względu na położenie w ścisłym centrum znajdują się tu liczne zabytki Lublina, na czele z archikatedrą, Izbą Drukarstwa, czy kurią archidiecezjalną. Z tego powodu ruch tranzytowy oraz pojazdów ciężarowych przez nią jest zabroniony i skierowany na obwodnicę pozamiejską. Dopuszczona jest jednak do normalnego ruchu samochodowego oraz autobusów i trolebusów. Rondo na placu Łokietka zostało zlikwidowane, a Krakowskie Przedmieście, aż do ul. 3 Maja zamieniono w deptak.

Komunikacja miejska

[edytuj | edytuj kod]

Nad ulicą na całej długości rozwieszona jest trakcja trolejbusowa.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]