Ulica Wiślicka w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Wiślicka
Mistrzejowice
Ilustracja
Widok odcinka między skrzyżowaniami z ulicą Czaplickiego i Cedyńską w kierunku północno-wschodnim.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Długość

750 m

Przebieg
światła 0m al. gen. T. Bora-Komorowskiego, ul. I. Stella-Sawickiego
290m ul. W. Czaplickiego
światła 530m wyjazd z osiedla Kombatantów, ul. Cedyńska
750m ul. Srebrnych Orłów, ul. ks. K. Jancarza
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Wiślicka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Wiślicka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Wiślicka”
Ziemia50°05′23,0″N 20°00′13,0″E/50,089722 20,003611

Ulica Wiślicka – ulica w Krakowie, położona w całości w Dzielnicy XV Mistrzejowice.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z aleją gen. Bora-Komorowskiego i ulicą Stella-Sawickiego, gdzie staje się fizycznym przedłużeniem tej drugiej. Następnie biegnie na północ i północny wschód, przecinając po drodze skrzyżowanie z ulicą Czaplickiego, następnie z drogą dojazdową do sklepu sieci „Kaufland”, dalej z drogą wyjazdową z osiedla Kombatantów i ulicą Cedyńską, aż do ronda na skrzyżowaniu z ulicą ks. Kazimierza Jancarza i ul. Srebrnych Orłów, by tam zakończyć bieg.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica została wytyczona na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, w związku z budową założenia architektoniczno-urbanistycznego Mistrzejowic. Od tamtego czasu, ulica pełniła funkcję głównej trasy wjazdowo-wyjazdowej z Mistrzejowic w kierunku centrum Krakowa zarówno dla komunikacji samochodowej, jak i komunikacji autobusowej[1]. Jej rola w tym zakresie została znacznie ograniczona po roku 2006, kiedy to alternatywą w tej relacji, szczególnie dla komunikacji autobusowej stała się wówczas w pełni oddana ulica Bohomolca[2]. W roku 2018 przebudowano chodniki w ciągu ulicy oraz dokonano realizacji brakującej tu wcześniej infrastruktury rowerowej w postaci dwukierunkowych dróg rowerowych, głównie po stronie wschodniej ulicy, oraz fragmentarycznie po zachodniej, a także przejazdów dla rowerzystów[3].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Ulica Wiślicka stanowi w większości drogę dwupasmową, po jednym pasie ruchu w każdym z kierunków. Na ulicy znajdują się trzy zespoły przystanków autobusowych MPK Kraków – „Wiślicka” (przy skrzyżowaniu z aleją gen. Bora-Komorowskiego i ulicą Stella-Sawickiego na początku ulicy), „Cedyńska” (między skrzyżowaniami z ulicą Czaplickiego i Cedyńską, tylko w kierunku centrum Krakowa - południowo-zachodnim) i „Łęczycka” (przed rondem na skrzyżowaniu z ulicami ks. Jancarza i Srebrnych Orłów). W przyszłości są plany, aby wybudować linię tramwajową, która połączyłaby Rondo Dywizjonu 308 z Mistrzejowicami m.in. wzdłuż ulicy Wiślickiej[4]. W otoczeniu arterii znajdują się m.in. sklepy sieci „Kaufland” oraz „Mila”, stacja paliw „Lotos” oraz inne punkty handlowe i usługowe. Ulicę otaczają osiedla Tysiąclecia od strony zachodniej i Kombatantów od strony wschodniej.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Ulicą Wiślicką kursuje 5 linii MPK Kraków. Są to:

Autobusy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Ludwikowski: Kraków i okolice - Plan miasta Krakowa, załącznik do przewodnika. Warszawa: Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1978.
  2. Budowa połączenia drogowego ul. Ks. Jancarza do ul. Bohomolca. [w:] Magiczny Kraków [on-line]. [dostęp 2019-06-24].
  3. Inwestycje rowerowe w Krakowie: stojaki, ścieżki i stacje naprawy. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 2018-09-27. [dostęp 2019-06-24].
  4. Jakie linie tramwajowe powstaną do 2030 roku w Krakowie?, Linia Saska - Nowohucka - Stella-Sawickiego - Mistrzejowice. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 2017-07-11. [dostęp 2019-06-24].