Przejdź do zawartości

Umm ar-Rasas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Umm ar-Rasas (Kastrom Mefa'a)[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Jordania

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, IV, VI

Numer ref.

1093

Region[b]

Kraje arabskie

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2004
na 28. sesji

Położenie na mapie Jordanii
Mapa konturowa Jordanii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Umm ar-Rasas (Kastrom Mefa'a)”
Ziemia31°30′04,3″N 35°55′10,6″E/31,501194 35,919611

Umm ar-Rasas (z arab. Matka Ołowiu) – stanowisko archeologiczne w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Madaby w Jordanii.

Dzięki wykopaliskom, które w 1986 prowadził o. Michele Piccirillo OFM z Studium Biblicum Franciscanum, Umm ar-Rasas zostało zidentyfikowane jako biblijna Mefaat[1]. Nazwa miasta widnieje na odnalezionych w bizantyjskim kompleksie sakralnym św. Szczepana mozaikach (w języku greckim Kastron Mefaa).

Miasto-obóz w kształcie prostokąta (158x139 m) było w okresie bizantyjskim otoczone murem. W jego wnętrzu zostały odnalezione pozostałości czterech kościołów – wykopaliska ekspedycji szwajcarskiej.

Na północ od miasta-obozu (gr. kastron) znajdują się ruiny budowli mieszkalnych i sakralnych, w tym aż 15 kościołów, m.in.: biskupa Sergiusza, Lwów, Kapłana Wail'a, kaplica Kolumny.

W niewielkiej odległości od ruin wznosi się majestatyczna 15-metrowa wieża, stanowiąca integralną część sąsiadującego z nią w starożytności klasztoru. Na jej szczycie znajduje się niewielka cela, w której według archeologów miał mieszkać mnich eremita[2].

W roku 2004 Umm ar-Rasas zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]