Club Universidad de Chile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Universidad de Chile Santiago
Pełna nazwa Corporación de Fútbol Profesional de la
Universidad de Chile
Przydomek La U,
Los Leones,
El Bulla
Data założenia 24 maja 1927
Liga Primera división chilena
Stadion Estadio Nacional
Santiago
Prezes Chile Carlos Heller
Trener Urugwaj Martín Lasarte
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Corporación de Fútbol Profesional de la Universidad de Chile jest jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich w Chile, mającym swą siedzibę w stolicy państwa Santiago. Najczęściej używaną nazwą dla klubu jest jego przydomek - "La U".

Osiągnięcia[edytuj]

Sukcesy z epoki futbolu amatorskiego[edytuj]

  • División de Honor Amateur (DIVHA) (2): 1936, 1937
  • Metropolitano Amateur (1): 1934

Historia[edytuj]

Klub założony został 24 maja 1927 roku jako Club Deportivo Universitario przez połączenie klubów Club Náutico i Federación Universitaria. Początkowo klub tworzyli studenci Universidad de Chile i był on sportową wizytówką uczelni aż do roku 1980, kiedy to ówczesny prezydent klubu (wyznaczony przez reżim Pinocheta) podjął decyzję o oddzieleniu klubu od uniwersytetu.

Jednak związki z uczelnią pozostały silne, a logo klubu jest takie samo jak sportowe logo uniwersytetu, czyli sowa, używana w uniwersytecie jako symbol mądrości. Kolory strojów są identyczne jak barwy uniwersytetu. Jednak zamiast logo na koszulkach widnieje wielka czerwona litera U. Jednak pod względem administracyjnym związki są już bardzo niewielkie, a rektor uniwersytetu stwierdził, że klub powinien zmienić nazwę, jeśli chce uczynić z niej prywatną własność.

Najlepsi studenci uniwersytetu nadal otrzymują jednak kartę członkowską klubu.

Występy krajowe[edytuj]

Osiągnięcia klubu odpowiadają towarzyszącej mu ogromnej popularności. Pierwszy tytuł mistrza Chile klub zdobył w 1940, 3 lata po wprowadzeniu ligi zawodowej. W "złotym dziesięcioleciu 1959-1969" klub zdobył 6 tytułów mistrza kraju (1959, 1962, 1964, 1965, 1967 i 1969) i określony został przydomkiem Ballet Azul (Niebieski Balet) ze względu na swój styl gry, jaki wówczas prezentowali. Aż 9 członków tego zespołu grało w narodowej drużynie Chile, która sięgnęła po 3 miejsce w mistrzostwach świata w 1962 roku, największy sukces reprezentacji w całej historii.

Po złotym wieku Niebieskiego Baletu klub nie zdobył żadnego trofeum aż przez 25 lat, a w 1988 spadł nawet do drugiej ligi (którą wygrali i po roku absencji wrócili do pierwszej ligi). W 1994 klub wreszcie sięgnął po kolejny tytuł mistrza Chile po spektakularnym końcowym meczu, na który do małego miasteczka górniczego El Salvador liczącego 5000 mieszkańców przybyło aż 25000 kibiców "La U"

W następnym roku "La U" także został mistrzem, a sprawa tytułu ponownie rozstrzygnięta została w ostatnim meczu. Jednak tym razem decydujące spotkanie rozegrane zostało na potężnym stadionie Estadio Nacional w Santiago w obecności 90000 widzów. Później zespół zdobył tytuł mistrz Chile w 1999, 2000 oraz wygrał turniej Apertura w 2004.

Występy zagraniczne[edytuj]

Na arenie międzynarodowej "La U" parę razy pokazało się z dobrej strony, szczególnie podczas Copa Libertadores 1996, kiedy to klub dotarł aż do półfinału (sędzia meczu był szeroko krytykowany za swój fatalny występ w którym faworyzował rywali, czyli ArgentynaRiver Plate).


Kibice klubu[edytuj]

Klub ma wyrobione imię, nie tylko przez swoje zwycięstwa (jest jednym z dwóch klubów w Chile z 12 tytułami mistrza kraju), lecz także dzięki entuzjazmowi swoich fanów, entuzjazmowi niesionemu odkąd klub miał za sobą swój profesjonalny debiut, kiedy to codzienne wiadomości podawały, że "kibice Universidad de Chile przez cały mecz śpiewali i wspierali swój zespół, od autobusu który ich przywiózł do stadionu, aż do końca meczu". Entuzjazm ten nigdy nie wygasa i gdy drużyna spadła do drugiej ligi, kibice zawsze przybywali na każdy mecz. Kibice określają miłość do Universidad de Chile zdaniem "więcej niż pasja, niż uczucie".

Oficjalną grupą kibiców klubu jest Los de Abajo, określana mianem barra brava (ultras, ale w stylu południowoamerykańskim). Grupa Los de Abajo jest największą grupą kibiców w Chile.

Znani piłkarze w historii klubu[edytuj]

Aktualny skład klubu[edytuj]

stan z sierpnia 2012

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Chile Carlos Alfaro
2 PO Argentyna Ezequiel Videla
3 OB Chile Eugenio Mena
4 OB Chile Osvaldo González
5 OB Chile Albert Acevedo
6 OB Argentyna Matías Rodríguez
8 PO Argentyna Guillermo Marino
9 NA Argentyna Enzo Gutiérrez
10 PO Chile Pedro Morales
11 NA Argentyna Luciano Civelli
12 BR Chile Paulo Garcés
13 OB Chile José Rojas (kapitan)
14 PO Chile Paulo Magalhaes
Nr Poz. Piłkarz
15 PO Chile Roberto Cereceda
16 NA Chile Francisco Castro
17 OB Chile Waldo Ponce
18 NA Chile Fabián Carmona
19 NA Chile Sebastián Ubilla
20 PO Chile Charles Aránguiz
21 OB Ekwador Eduardo Morante
22 PO Argentyna Gustavo Lorenzetti
23 OB Chile Sebastián Martínez
24 OB Chile Igor Lichnovsky
25 BR Chile Johnny Herrera (wicekapitan)
26 PO Chile Sebastián Leyton
30 NA Argentyna Juan Ignacio Duma

Linki zewnętrzne[edytuj]