Urbanista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Urbanista (planista przestrzenny) – projektant zagospodarowania terenu. Urbanista zajmuje się tworzeniem Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, Studiów Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz innych opracowań określonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zawód urbanisty należał do tak zwanej grupy zawodów regulowanych[1]. Osobą posiadającą taką wiedzę i uprawnioną do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego była osoba, która została wpisana na listę członków izby urbanistów.[2] Urbaniści pracują zarówno w administracji, przy publicznych pracach planistycznych, jak w prywatnych biurach.

Z dniem 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2014r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. z dnia 10 czerwca 2014 poz. 768), która zniosła samorząd zawodowy urbanistów. Izba Urbanistów postawiona została w stan likwidacji i w ciągu 6 miesięcy musi zakończyć swoje działanie.

Mianem "urbanisty" określa się osobę, która zawodowo zajmuje się tematyką (problematyką) miejską. Specyfika tego zawodu wymaga szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy. Urbanistą może być więc, np. architekt, ekonomista, geograf, socjolog.

W Polsce urbanistów skupiała Izba Urbanistów oraz stowarzyszenia, m.in. Towarzystwo Urbanistów Polskich .

Przypisy