Urszula Ślusarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urszula Ślusarczyk
Data i miejsce urodzenia

1968
Lublin

Zawód, zajęcie

artystka malarka, nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy

profesor sztuk plastycznych

Alma Mater

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uczelnia

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Urszula Ślusarczyk (ur. 1968 w Lublinie[1]) – polska artystka malarka, profesor sztuk plastycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1994 ukończyła studia w Instytucie Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom w pracowni prof. Mariana Stelmasika). W 2000 była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego[1]. Doktoryzowała się w 2003 na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w oparciu o zespół prac malarskich „Ślady czasu” i pracę pisemną. Habilitację uzyskała w 2008. 14 sierpnia 2014 otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych[2].

Jako nauczyciel akademicki związana z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (pełniła funkcję wicedyrektora tego instytutu[2]; objęła również kierownictwo Zakładu Malarstwa i Rzeźby). Wybrana na prodziekana Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK w kadencji 2016–2020.

Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię. Już wczesne jej prace charakteryzował monochromatyzm, tj. stosowanie jednej barwy w różnych odcieniach. Punkt wyjścia w przypadku wielu jej pracy stanowi natura. W katalogu z jednej wystaw napisała, że jej dzieła są „efektem mojej obecności w określonych środowiskach przyrodniczych i kulturowych”[1].

Zrealizowała m.in. cykle: „Architektura drewniana” (1995) i „W kręgu architektury drewnianej” (2000), w których wykorzystała fotografie elementów konstrukcyjnych starych wiejskich chałup, oraz „Ślady czasu” (zapoczątkowany w 2002)[1].

W 2020 odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Małgorzata Kitowska-Łysiak: Urszula Ślusarczyk – życie i twórczość. culture.pl. [dostęp 2016-11-02].
  2. a b Prof. dr hab. Urszula Ślusarczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-11-02].
  3. M.P. z 2020 r. poz. 1098