Uru (lud)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Starsza kobieta – przedstawicielka Uru. Ubrana w tradycyjne, barwne ubranie

Uru (uru: Qhas Qut suñi) – plemię indiańskie zamieszkujące zachodnie wybrzeża jeziora Titicaca, w pobliżu miasta Puno, w Peru. Jest to grupa Indian południowoamerykańskich, andyjskich[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata pre-kolumbijskie[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo, kiedy lud Uru dotarł do Jeziora Titicaca, lecz wiadomo, że jest to lud pre-inkaski. Pierwsi przedstawiciele tych plemion byli ciemnoskórzy i prawdopodobnie przywędrowali z lasów Amazonii. Poprzez nacisk na Uru przez inne ludy i plemiona, postanowili osiedlić się przy jeziorze. W późniejszych czasach, podczas dominacji inkaskiej w Andach, zostali oni wyparci z wybrzeży i zaczęli budować niewielkie, dryfujące po wodzie sztuczne wyspy z domami, tworzonymi przy użyciu wysuszonej trzciny. Takie rozwiązanie stanowiło dobrą fortyfikację na środku jeziora, która była prawie nie do zdobycia przez innych Indian. Inkowie uważali ich za podludzi, a Ajmarowie za słabszych.

Po kolonizacji Ameryki[edytuj | edytuj kod]

Po kolonizacji Zachodniej Ameryki Południowej przez Hiszpan, byli pogardliwie uważani za leniwych i brudnych. Pomimo kolonizacji udało im się zachować kulturę, choćby dlatego, że byli odizolowani od lądu. Do lat 80. XX w. większość tratw było położonych na środku jeziora, lecz po huraganie w 1987 roku większość z nich zostało zniszczonych, co zmusiło ludność Uru do osiedlenia się bliżej lądu[2].

Życie codzienne[edytuj | edytuj kod]

Dieta[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele Uru żywią się głównie rybami, jajkami, kaczkami, świnkami morskimi, trzciną Totora, z której również robią herbatę i służy jako środek łagodzący ból.

Obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Jednym z ich podstawowych obowiązków jest dbanie o sztuczne wyspy, które trzeba co jakiś czas dobudowywać, choćby w miejscach gdzie trzcina gnije. Oprócz tego zajmują się również rybołówstwem, łapaniem ptaków, szyciem tradycyjnych ubrań i hodowlą kaczek oraz świnek morskich.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na wyspach znajduje się kilka szkół oraz szkoła chrześcijańska, które są głównym źródłem zdobywania wiedzy przez mieszkańców wysp. Kiedy dzieci są starsze, to idą na ląd, zazwyczaj do Puno, by studiować w mieście[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pływające wyspy Uru, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-12-21] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-18].
  2. Joshua Foer, The Island People, „Slate”, 25 lutego 2011, ISSN 1091-2339 [dostęp 2018-12-21] (ang.).
  3. The Uros People of Lake Titicaca – Peru Hop, www.peruhop.com [dostęp 2018-12-22].