Valdez (Alaska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Valdez
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Alaska

Populacja (2000)
• liczba ludności


4036

Nr kierunkowy

907

Kod pocztowy

99686

Położenie na mapie Alaski
Mapa konturowa Alaski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Valdez”
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa konturowa Ameryki Północnej, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Valdez”
Ziemia61°07′51″N 146°20′54″W/61,130833 -146,348333
Strona internetowa
Portal Stany Zjednoczone
Mapa Trans-Alaska Pipeline (Ropociąg Trans-Alaska). Valdez znajduje się u jego południowego końca.

Valdezmiasto w Stanach Zjednoczonych, na południowym wybrzeżu Alaski, ulokowane na wewnętrznym (północnym) brzegu Zatoki Księcia Williama. W 2000 populacja wynosiła 4036 osób. Znajduje się tu ważny port morski i terminal morski Ropociągu Trans-Alaska. Stąd jest transportowana cała ropa naftowa wydobywana na północy stanu w okolicach Prudhoe Bay.

Był to ważny port rybacki, siedziba dużej floty małych statków rybackich do połowu krabów, do czasu katastrofy ekologicznej rozlania na akwenie zamkniętej zatoki wielkiej ilości ropy naftowej, po wejściu na mieliznę i podwodne skały pilotowanego po pijanemu, zbaczającego z wytyczonego kursu, właśnie załadowanego ropą supertankowca "Exxon Valdez" należącego do konglomeratu Exxon.

Pomimo kosztownej akcji oczyszczającej, pierwotnie dziewicza lokalna Zatoka Księcia Williama i jej ekosystem są nadal poważnie skażone, a rybołówstwo praktycznie na wymarciu. Katastrofa ta przyczyniła się do zmian konstrukcyjnych nowszych statków i procedur marynistycznych (m.in. wprowadzenie podwójnego kadłuba dla supertankowców roponośnych).

W mieście działa port lotniczy Valdez.

Katastrofa Exxon Valdez[edytuj | edytuj kod]